W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

PLANETA FIXIA. Poezja wizualna | Otwarcie wystawy

PLANETA FIXIA. Poezja wizualna | Otwarcie wystawy
Data rozpoczęcia 2019-03-16
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Dom Słów / Izba Drukarstwa, ul. Żmigród 1
Organizator Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN", Dom Słów
Udział Bezpłatny
Kategoria Wernisaż

„Planeta Fixia” to realizacja z gatunki poezji wizualnej. Interaktywna instalacja cyfrowa, powiązana programowo z zespołem siedmiu wielkoformatowych grafik CGI, wkomponowanych w przestrzeń galerii Domu Słów. W warstwie medialnej jest wizualizacją poezji Olgi Letkiewicz-Ryłów, zrealizowaną przez Marka Letkiewicza przy współpracy kreatywnego programisty Kamila Ryłowa.

Tytuł realizacji jest kalką nazwy maszyny typograficznej „Planeta Fixia”, produkowanej w latach 1914-1922 przez Dresdener Schgnellpressen Fabrik. Unikatowy dziś egzemplarz tej maszyny, zakupionej przed laty przez Aleksandra Michalskiego (mojego dziadka) i jego wspólnika Józefa Rybińskiego - współwłaścicieli drukarni Popularna - stał się po dziesięcioleciach katalizatorem powstania i podstawą znakomitej działalność Domu Słów.

Wystawa czynna do 19 kwietnia 2019

Artysta: Marek Letkiewicz

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej