W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Podsumowanie drugiej edycji Stypendiów Kulturalnych Bogdanki w Chatce Żaka!

Podsumowanie drugiej edycji Stypendiów Kulturalnych Bogdanki w Chatce Żaka!
Data rozpoczęcia 2023-03-02
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce ACKiM UMCS "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
Organizator ACKiM UMCS "Chatka Żaka"
Udział Bezpłatny
Kategoria Wydarzenie

Już 2 marca o godzinie 17:00 na deskach Małej Sali Widowiskowej Chatki Żaka odbędzie się gala podsumowująca drugą edycję Stypendiów Kulturalnych Bogdanki. Podczas wydarzenia będziemy mieli szansę wysłuchać koncertu Stypendystów. 

Projekt Stypendiów Kulturalnych Bogdanki w Chatce Żaka  jest jedną z kluczowych inicjatyw instytucji w procesie rozwoju lubelskiej kultury studenckiej. Naszym celem jest wspieranie działań młodych artystów i animatorów kultury z regionu Lubelszczyzny. Projekt jest realizowany w ramach Polityki Zaangażowania Społecznego Lubelskiego Węgla „Bogdanka” S.A., we współpracy z Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka w Lublinie.

–  Jednym z filarów naszej Polityki Zaangażowania Społecznego jest wspieranie rozwoju kultury i sztuki, ale projekt Stypendia Kulturalne Bogdanki w Chatce Żaka jest dla nas szczególnie ważny. W trakcie dwóch edycji wsparliśmy kilkudziesięciu niezwykle utalentowanych i ambitnych artystów z Lubelszczyzny w ich dalszej drodze twórczej.  Z uwagą będziemy obserwować ich dalsze poczynania, zakładając, że część z nich obejmiemy w przyszłości mecenatem lub spotykając się w innych okolicznościach związanych z rozwojem kultury w Regionie. To właśnie poczucie, że dzięki środkom ze stypendium będą oni mogli zaistnieć i  - jeszcze pełniej rozwijać swoje talenty daje nam ogromne poczucie satysfakcji i dobrze zainwestowanych środków. Bogdanka za sprawą projektu zyskała solidnego i wyjątkowego partnera jakim jest ACKiM Chatka Żaka – to miejsce, w którym rozkwita nie tylko studencka kultura, ale wiele projektów społecznych, takich jak nasze Stypendia. – mówi Kasjan Wyligała, Prezes Zarządu Lubelskiego Węgla „Bogdanka” S.A.

Do tegorocznej edycji młodzi artyści i animatorzy kultury zgłosili aż 56 projektów. Spośród zgłoszeń komisja konkursowa wybrała 20 projektów, które otrzymało dofinansowanie w kategoriach: film, muzyka, sztuki wizualne, taniec, teatr i upowszechnianie kultury. Tegoroczny budżet stypendiów wynosił 100 tysięcy złotych. Przeprowadzone w ramach Stypendiów projekty cechowała niezwykła różnorodność i godna podziwu inwencja twórcza. Dzięki dofinansowaniu możliwe było zrealizowanie między innymi dwóch filmów, wielokulturowych koncertów, performansu site-specific, warsztatów związanych z kulturą ukraińską czy pokazu mody projektantów studiujących na Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie.

– Podsumowanie Stypendiów Kulturalnych Bogdanki w Chatce Żaka daje nam doskonały wgląd w różnorodność lubelskiej kultury studenckiej oraz bogactwa potencjału twórczego drzemiącego w młodych artystach i animatorach kultury z naszego regionu. Przez kilka ostatnich miesięcy mogliśmy przekonać się, jak istotne jest wspieranie młodych ludzi w ich oddolnych działaniach kulturalnych – dodaje prof. dr hab. Radosław Dobrowolski, Rektor UMCS.

W 2021 roku odbyła się pierwsza edycja Stypendiów Kulturalnych Bogdanki w Chatce Żaka. Stypendia otrzymało wówczas 15 osób, a całość dofinansowania na działania kulturalne i animacyjne wynosiła 70 tysięcy złotych. Efektem pierwszej edycji Stypendiów były cztery koncerty, cztery projekty audiowizualne, trzy spektakle, dwie wystawy, mini-festiwal i książka.

– Program Stypendiów Kulturalnych Bogdanki w Chatce Żaka to niezwykle potrzebna inicjatywa, która umożliwia młodym artystom z wielu obszarów kultury oraz animatorom na rozwinięcie swoich skrzydeł. Dzięki wszystkim Stypendystkom i Stypendystom kulturalna mapa Lubelszczyzny została wzbogacona o wiele wartościowych projektów. Obserwowanie ich działań było dla mnie ogromną przyjemnością – mówi Izabela Pastuszko, Dyrektorka Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej