W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Pokaz filmów animowanych z muzyką zespołu Naczynia na żywo

Pokaz filmów animowanych z muzyką zespołu Naczynia na żywo
Data rozpoczęcia 2012-10-20
Godzina rozpoczęcia 19:00
Kategoria Pokaz

Filmy animowane z muzyką Zespołu Naczynia na żywo, czyli Lenica & Naczynia w ramach Cyklu „Peryferia”

Zespół Naczynia powstał w 1999 roku, jego nazwa pochodzi z filmu Jima Jarmusha "Noc na ziemi". Grupa ma na swoim koncie koncerty w całym kraju, jak i zagranicą (Węgry, Ukraina). W 2006 roku kultowe wydawnictwo OBUH records, wydało debiutancką płytę formacji „Naczynia zespołem”. W 2007 roku zespół podjął się muzycznego wyzwania, grając na żywo muzykę do animowanego filmu eksperymentalnego. Było to też pierwsze spotkanie zespołu z twórczością Jana Lenicy i Waleriana Borowczyka. Ten eksperyment zaowocował stworzeniem nowych instrumentacji do dzieł protoplastów polskiego filmu animowanego.
W skład zespołu Naczynia wchodzą: Danios – perkusja, Dawidu – klawisze, Cynio – gitara, Szampua Chua von Karakua – bass, Księżyc – gitara, Maciek - saxofon tenorowy.

Podczas Cyklu Peryferia, Naczynia zagrają na żywo do filmów: „Dom” (1958 r.), który Lenica stworzył wraz z Walerianem Borowczykiem, a także do najbardziej znanego filmu Lenicy „Labirynt” (1962 r.). Jan Lenica to wybitny artysta-plastyk, scenarzysta, reżyser i scenograf filmów animowanych. Tworzył również rysunki satyryczne, ilustracje książkowe i plakaty. Trzy pierwsze filmy, zrealizowane wspólnie z Walerianem Borowczykiem, zapoczątkowały nurt autorski w polskim filmie animowanym. Od 1963 r. realizował filmy we Francji, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Mieszkał w Paryżu i Berlinie.

Węglin znajduje się na obrzeżu miasta, z dala od jego zgiełku i pośpiechu, a bliżej przyrody. Nadaje to dzielnicy inny rytm, sprzyjający spotkaniom i rozmowom. W ramach cyklu peryferia DDK chce prezentować działania i twórców, którzy omijają centrum, zarówno w rozumieniu geograficznym, jak i mentalnym. Artystów, którzy mają duży wpływ na oficjalne nurty kultury jednocześnie pozostając na ich uboczu. Podczas takich spotkać będą prezentowane spektakle i filmy z muzyką na żywo, działania łączące ze sobą obraz i taniec, czy szeroko rozumiane działania performatywne.

Wstęp wolny

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej