W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Pokaz filmów z audiodeskrypcją w ramach 12. MFF WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie

Pokaz filmów z audiodeskrypcją w ramach 12. MFF WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie
Data rozpoczęcia 2012-12-05
Godzina rozpoczęcia 18:00
Kategoria Pokaz

Pokaz filmów z audiodeskrypcją w ramach 12. MFF WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie po raz pierwszy w Lublinie. Będzie to przedfestiwalowy pokaz zbliżającej się kolejnej edycji WATCH DOCS

Czy można obejrzeć film będąc osobą niewidomą? Można, trzeba tylko odpowiednio opisać obraz. Filmy z audiodeskrypcją są przystosowane dla osób niewidomych i słabowidzących. Takie właśnie filmy pokażemy w Kawce w ramach pokazu specjalnego 12. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Będą to trzy krótkie formy: "Inwentaryzacja" Pawła Łozińskiego, "Vakha i Magomed" Marty Prus oraz "Sześć Tygodni" Marcina Janosa Krawczyka.

Na pokaz organizatorzy zapraszają nie tylko osoby niewidome, ale wszystkich, którzy pragną sprawdzić działanie swojej wyobraźni bez udziału zmysłu wzroku. Podczas pokazu usłyszymy dwie ścieżki dźwiękowe: tą tradycyjną i tą przygotowaną dla osób niewidomych.

Pokaz przygotowany we współpracy z Fundacją 5 Pora Roku, która od kilku miesięcy organizuje podobne seanse w Lublinie.

Po filmie spotkanie z przedstawicielami Fundacji i gościem specjalnym. Porozmawiamy o tym jak radzą sobie na co dzień osoby niewidome i słabowidzące, jak poruszają się po mieście, jak korzystają z Internetu i dlaczego nie mogą korzystać z facebooka?

Inwentaryzacja
Reżyseria: Paweł Łoziński
Produkcja: Paweł Łoziński Produkcja Filmów, Polska 2010
Wśród dzikiej zieleni i szumu wysokich, starych drzew młodzi ludzie z uwagą odcyfrowują napisy na leciwych macewach. Trwa inwentaryzacja wielkiego żydowskiego cmentarza. Wydaje się, że jesteśmy gdzieś daleko, w poszukiwaniu bezpowrotnie utraconej przeszłości. Dopiero ostatnie, piękne ujęcie, gdy kamera powoli unosi się ponad poziom drzew, ujawnia, że znajdujemy się w centrum wielkiego miasta...

Vakha i Magomed
Reżyseria: Marta Prus
Produkcja: PWSFTviT, Polska 2010
Ojciec i syn: Czeczeni oczekujący w jednym z polskich ośrodków na przyznanie statusu uchodźcy. Do tej pory uciekali - możemy tylko domyślać się historii, jakie mogliby opowiedzieć. Dziś ich życie wypełnione jest oczekiwaniem. Cała uwaga ojca skupiona jest na synu, jakby chciał szybko nauczyć go życia, ochronić przed przyszłymi niebezpieczeństwami. Dramatyczny kontekst zarejestrowanych scen ojcowskiej troski ujawnią dopiero napisy końcowe.

Sześć Tygodni
Reżyseria: Marcin Janos Krawczyk
Produkcja: TVP S.A., Staroń Film, Polska 2009
Sześć tygodni od porodu - tyle czasu ma matka na decyzję, czy będzie zajmować się dzieckiem, czy też zrzeknie się praw rodzicielskich. Decyzja jest ostateczna. Matka z filmu Janosa Krawczyka nie ma środków ani warunków na wychowanie córki. Chce dać jej na drogę zabawki, pamiątki i list, w którym pisze o swojej miłości. Dowiaduje się jednak, że córka dostanie to wszystko dopiero za osiemnaście lat. Dziecko bowiem zostanie oddane do adopcji. Na ekranie widzimy nie tylko ból matki, szpitalną salę, butelkę zamiast piersi i zastępującą głos pozytywkę - ale także szczęście nowych rodziców, którzy z niedowierzaniem mogą powiedzieć: „nareszcie".

Łączny czas: 40 min

Wstęp wolny