W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Pokaz filmu "Jestem niewinny"

Pokaz filmu "Jestem niewinny"
Data rozpoczęcia 2013-01-31
Godzina rozpoczęcia 19:00
Kategoria Film

"Jestem niewinny" (Fury, USA 1936) 92 min.
reżyseria: Fritz Lang
obsada: Spencer Tracy (Joe Wilson), Sylvia Sidney (Katherine Grant)

Pokaz filmowy w ramach cyklu edukacyjnego „Akademia zapomnianych arcydzieł filmowych”


Po obejrzeniu „Za cenę życia” (1937) cofamy się rok wcześniej do pierwszego amerykańskiego filmu Fritza Langa po opuszczeniu nazistowskich Niemiec. Warto pamiętać, że ostatnie jego dźwiękowe niemieckie filmy „M – morderca” (1931) i „Testament doktora Mabuse” (1933) – podobnie jak niemieckie filmy jego kolegów Roberta Siodmaka, Billyego Wildera – traktowane są jako swoiste „pre-noir” w ramach europejskiego jeszcze modernizmu. W tym sensie film z główną kreacją mocnego człowieka klasycznego Hollywoodu – Spencerem Tracym uznawany jest za najlepsze rozwinięcie ich formuły.
Ameryka umożliwia mówienie o rozczarowaniu nowoczesnością bezpośrednio. Fatalny los niewinnie oskarżonego Joego jest pierwszą dojrzałą próbą mówienia językiem filmu o podstawowych kategoriach psychologicznego egzystencjalizmu i społecznego sceptycyzmu jeśli nie katastrofizmu. W finalnej mowie w sądzie Joe mówi o utracie wiary w nowoczesne społeczeństwo, upadku autorytetu władzy, sprawiedliwości, ludzkich praw. Lang w pewnym sensie mówi o swych społecznych lękach wyniesionych jeszcze z Niemiec. Interesuje go psychologia tłumu i manipulacje opinią publiczną jako tło losu alienowanej jednostki. Narastająca w miasteczku histeria skierowana przeciw kozłowi ofiarnemu – Joemu jest nadal aktualnym portretem społeczeństwa politycznego spektaklu. Świadczy o głębokiej wiedzy Langa o społecznych mechanizmach wykorzystywania ignorancji tłumów, społecznej skłonności do histerii, hipokryzji, fanatyzmu, nietolerancji i chciwości.
Rafał Szczerbakiewicz

Wstęp wolny.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej