W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Pokaz filmu "Komeda, komeda"
Data rozpoczęcia 2013-12-14
Godzina rozpoczęcia 17:30
Kategoria Film

II Weekend z "16" Muzyczne Brzmienia Filmowej Ścieżki Dźwiękowej
"Komeda, komeda"
reż. Natasza Ziółkowska-Kurczuk, Polska 2012, 72’

Dokument „Komeda, Komeda…” to produkcja poświęcona wybitnemu twórcy muzyki jazzowej – Krzysztofowi Komedzie Trzcińskiemu. W filmie wzięło udział wiele związanych z Komedą znanych postaci ze świata sztuki. Z relacji współpracowników, przyjaciół i członków rodziny wyłania się postać jednego z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych. Ich opowieści tworzą niejednoznaczny i tajemniczy obraz artysty. Jedni zapamiętali go jako człowieka milczącego i zamkniętego w sobie, natomiast dla innych był duszą towarzystwa.
Twórcy filmu dotarli do ludzi bezpośrednio związanych z artystą. Przede wszystkim są to członkowie jego rodziny: Irena Orłowska, siostra Komedy oraz Tomasz Lach, syn żony Komedy, Zofii.
Szczególnie istotne są rozmowy z tymi, którzy współpracowali z Komedą w jego wielkopolskich czasach - muzycy z pierwszych składów zespołów Komedy: Jerzy Milian, Jan Ptaszyn Wróblewski, Andrzej Idon Wojciechowski, a także tacy muzycy jak Michał Urbaniak czy Leszek Możdżer. Ponadto, o swojej znajomości z Komedą mówią też jego współpracownicy i przyjaciele, wśród nich: Roman Polański, Andrzej Wajda, Marek Karewicz, Rosław Szaybo, Edward Etler oraz koledzy czasów szkolnych i ze studiów medycznych. Ich wspomnienia składają się na portret tego niezwykłego artysty.
Oryginalne sekwencje animowane autorstwa Piotra Dumały zrealizowane zostały do roboczego nagrania „Kołysanki” z filmu „Dziecko Rosemary” Romana Polańskiego. Oniryczny charakter filmu dopełniają oryginalne sekwencje filmowe i kilka animowanych fotografii Komedy. Film uwodzi nastrojem miejsc, niezwykłym klimatem muzycznym, dźwiękowym i wizualnym, ale też dowcipem i lekko ironicznym dystansem.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej