W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Pokaz filmu "Michael Haneke: Zawód reżyser"

Pokaz filmu "Michael Haneke: Zawód reżyser"
Data rozpoczęcia 2013-10-27
Godzina rozpoczęcia 16:00
Miejsce Dom Kultury "Czechów", ul. Kiepury 5a
Kategoria Film

Austria/Francja 2012 reż. Yves Montmayeur
w: Michael Haneke, Juliette Binoche, Isabelle Huppert, Daniel Auteil

Film o reżyserze, który przełamał wiele tabu. W ciągu 25 lat twórczości Haneke osiągnął pozycję jednego z najważniejszych twórców w historii kina. Od wczesnych prac, po Miłość stworzył jedyny w swoim rodzaju wszechświat, pokazując w nim egzystencjalne lęki i emocjonalne wybuchy.

Krytycy piszą o Hanekem, że jest dzisiaj następcą takich wybitnych twórców jak Bergman czy Kieślowski.
Yves Montmayeur jest bliskim współpracownikiem Hanekego i jako jedyny mógł mieć dostęp do pracy reżysera i jego zgodę by o niej opowiedzieć. Reżyser pozostaje w cieniu.
O pracy z Haneke opowiadają m.in. Juliette Binoche, Isabelle Huppert (tę aktorkę uważa Haneke za najwybitniejszą) i Jean-Louis Trintignant.
Oglądamy reżysera na planie „Miłości”. Potem – zostaną przypomniane wcześniejsze filmy, aż do „Siódmego kontynentu”
Haneke umiejętnie dozuje informacje, jednocześnie podtrzymując mit najbardziej precyzyjnego, odważnego i perfekcyjnego współczesnego twórcy. Nie interpretuje swoich filmów, irytują go tego typu pytania, odmawia stawiania jakichkolwiek tez.
Na planie filmowym reżyser dba o każdy szczegół, nawet poprawia make-up aktorki. Podczas prób nie gra za aktora, ale przekazuje mu swoje emocje. Kiedy powie „nieźle”, to znaczy, że jest naprawdę dobrze.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej