W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Pokaz filmu: Mogiła nieznanego żołnierza

Pokaz filmu: Mogiła nieznanego żołnierza
Data rozpoczęcia 2009-11-11
Godzina rozpoczęcia 14:00
Kategoria Film

Bezpłatne wejściówki na film można zarezerwować i odebrać w Wydziale Kultury Urzędu Miasta Lublin przy ul. Złotej 2 (II piętro) w dni robocze do 10 listopada w godz. 8 – 15 (tel. 81 466 37 07). Odbiór wejściówek jest możliwy również 11 listopada w godz. 10.00 - 13.40 na Placu Litewskim.

Mogiła nieznanego żołnierza (1927 r., 77 min.) to najstarszy pełnometrażowy polski film fabularny. 11 listopada film zostanie zaprezentowany z muzyką Rafała Rozmusa na żywo
w wykonaniu Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją kompozytora.

reż.: Ryszard Ordyński
scen.: Ryszard Ordyński, Seweryn Romin
na podst. powieści Andrzeja Struga
zdj.: Antoni Wawrzyniak
wyst.: Jerzy Leszczyński, Maria Malicka, Nina Olida, Konstancja Bednarzewska, Maria Gorczyńska, Leokadia Pancewiczowa, Władysław Walter i inni
prod: Star-Film

Streszczenie:
Młody kapitan Łazowski żegna się na dworcu w Krakowie z ukochaną żoną Wandą i córeczką Nelly, która otacza go egzaltowaną, chorobliwą wprost miłością - opuszcza je, by rzucić się w piekielny wir wojny... Łazowski dostaje się do niewoli, a żonie i córce nie udaje się zdobyć o nim wieści. Podczas gorączkowych majaczeń nie opuszcza Nelly nawet na chwilę wizja ukochanego ojca. On tymczasem pracuje przymusowo w rosyjskiej fabryce amunicji, dzięki miłości chłopki rosyjskiej ucieka, na Krymie kocha go księżna, wreszcie poprzez stepy południowej Rosji dociera do Polski... Żona, która straciła nadzieję na odzyskanie męża, po pewnym czasie postanawia wyjść za mąż za profesora Głowińskiego. Córka dowiedziawszy się o tym usiłuje popełnić samobójstwo, lecz cudem zostaje uratowana spod kół samochodu . . . W momencie ślubu żony Łazowski, przekroczywszy granicę, pada trafiony zbłąkaną kulą... Żołnierz z westchnieniem ulgi umiera wśród pól szerokich, pod wiecznym a chłodnym lazurem nieba. I wówczas Nelly czuje, że blednie i rozprasza się wizja ojca. A tam daleko, wśród pól, pokrytych niepokalaną bielą śniegów, ukryła się Mogiła Nieznanego Żołnierza... Lecz nie zginęła największa ofiara żołnierska... "I oto przy tej samej bolesnej Mogile ojca-żołnierza stojąca, ogląda Nelly nieskończone szeregi wojsk Rzeczypospolitej, które pod ojcowskim okiem twórcy Niepodległości, pierwszego jej Marszałka, Józefa Piłsudskiego, kroczą w rozsłonecznioną dal".
(Źródło: www.filmpolski.pl)

KONCERT
MOGIŁA NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA – koncert muzyki filmowej na żywo
Koncert muzyki filmowej do filmu MOGIŁA NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA jest związany
z obchodami 100-lecia kina polskiego. Projekt jest realizowany w ścisłej współpracy z Filmoteką Narodową, na której zlecenie powstała partytura do filmu. Koncert jest wykonywany przez 7, 13 lub 17-osobową orkiestrę kameralną pod dyrekcją Rafała Rozmusa.

Skład zespołu podczas koncertu 11.11.2009 r.:
Beata Dąbrowska - flet
Jan Arnal - obój
Aleksandra Mazurek - skrzypce I
Anna Bielak - skrzypce II
Katarzyna Czerwińska - altówka
Aleksandra Rybak - wiolonczela
Robert Brzozowski - kontrabas

Rafał Rozmus jest absolwentem szkoły muzycznej I i II stopnia im. K. Lipińskiego w Lublinie,
w klasie skrzypiec. Z wyróżnieniem ukończył Instytut Muzyki WA UMCS w Lublinie, gdzie
w latach 2004-2005 pełnił obowiązki asystenta-stażysty, a obecnie jest wykładowcą w Zakładzie Teorii Muzyki Instytutu Muzyki Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Podczas studiów kształcił się z zakresu dyrygentury (specjalność) u Z. Bernatowicz oraz z zakresu kompozycji, aranżacji i instrumentacji u K. Górskiego i A. Nikodemowicza. W 2001 roku, wspólnie
z Z. Bernatowicz, powołał do życia zespół wokalno-instrumentalny Presto, specjalizujący się
w prawykonaniach i wykonaniach jego utworów. Jest ponadto autorem Liczbowej Metody Komponowania Muzyki Atonalnej (2002). Tworzy muzykę wokalną, wokalno-instrumentalną, instrumentalną, utwory symfoniczne, kameralne, dla dzieci, zajmuje się aranżacją (m. in. utwory Dimy Chaabacka na fletnię Pana i orkiestrę symfoniczną), komponuje muzykę teatralną i filmową (od 2003 roku). Jest autorem muzyki do filmów następujących niemych:

2008 : Mogiła nieznanego żołnierza/The Grave of an Unknown Soldier reż./dir. Ryszard Ordyński, Polska/Poland 1927
2007 : Trzy wieki/Three Ages reż./dir. Buster Keaton, Eddie Klein, USA1923
2007 : Nosferatu reż./dir. Friedrich Wilhelm Murnau, Niemcy/Germany 1922
2006 : Varieté reż./dir. Ewald Andre Dupont, Niemcy/Germany 1925
2004 : Dama Pikowa/The Queen of Spades reż./dir. Jakow Protazanow, Rosja/Russia 1916
2004 : Buster i milion krów/Go West reż./dir. Buster Keaton, USA 1925
2004 : Ostatni rozkaz/The Last Command reż./dir. Josef von Sternberg, USA 1928
2003 : Wicher/The Wind reż./dir. Victor Sjöström, USA 1928
2003 : Sherlock junior/Sherlock Jr. reż./dir. Buster Keaton, USA 1924

Jest także autorem muzyki do filmów dźwiękowych:
2006 : Tajemnice Watykanu/Mysteries of Vatican reż./dir. Paweł Pitera, Krzysztof Talczewski, Polska/Poland 2006
2005 : Tryptyk Rzymski/The Rome Triptych reż./dir. Marek Luzar Polska/Poland 2006

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej