W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Pokaz filmu "Na wschód od Edenu"

Pokaz filmu "Na wschód od Edenu"
Data rozpoczęcia 2012-06-28
Godzina rozpoczęcia 21:30
Kategoria Pokaz

Pokaz odbywa się w ramach cyklu „Filmowe ikony w kamieniach milowych kina” to cykl pokazów filmowych skierowanych do wszystkich. Prezentacja obrazów filmowych, które, z perspektywy czasu, są kamieniami milowymi kinematografii. Wszystkie pokazy poprzedzane są krótkim wprowadzeniem, które pozwala jak najpełniej zobrazować kontekst, czas i poruszaną problematykę w wyświetlanych filmach. Pomysłodawcą cyklu jest dr Rafał Szczerbakiewicz z Zakładu Literatury Współczesnej UMCS.

Po raz pierwszy: „Węglinowe kino plenerowe”

Na wschód od Edenu (East of Eden), USA 1955
reż. Elia Kazan
scenariusz: John Steinbeck (powieść), Paul Osborn (scenopis)
obsada: James Dean, Raymond Massey and Julie Harris

Filmowa adaptacja epickiego moralitetu Steinbecka opartego na biblijnych motywach historii Kaina i Abla. W Salinas Valley, w okresie I wojny światowej, Cal Trask (James Dean) czuje, że musi rywalizować z bratem Aronem o miłość swego ojca Adama. Jego chorobą jest melancholijne poczucie determinacji i klęski.

Wstęp wolny