W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Pokaz filmu Randka w ciemno / Blind date (Shemtkhveviti paemnebi)

Pokaz filmu Randka w ciemno / Blind date (Shemtkhveviti paemnebi)
Data rozpoczęcia 2014-07-08
Godzina rozpoczęcia 22:00
Kategoria Film

Randka w ciemno / Blind date (Shemtkhveviti paemnebi) reż Levan Koguashvili; 2013 rok; czas trwania: 95 min. – w Polsce pokaz przedpremierowy.

Levan Koguashvili (ur. 1973, Gruzja) studiował film w Rosyjskim Państwowym Instytucie Filmu (WGIK) i New York University Graduate. W latach 2002 i 2007 przebywał w Nowym Jorku, gdzie zrobił kilka filmów krótkometrażowych i dokumentalnych. W 2008 roku przeniósł się z powrotem do Gruzji, aby zrealizować swój pierwszy film pełnometrażowy „Street days”. Film jest oparty na własnym scenariuszu, który wygrał konkurs zorganizowany przez Gruzińskie Narodowe Centrum Filmowe.

W Randce w ciemno przewodnikami po duszy współczesnego czterdziestolatka są nauczyciel historii Sandro (Andro Sakhvarelidze) i jego najlepszy przyjaciel, były piłkarz, obecnie trener żeńskiej drużyny, Iva (Archil Kikodze). Poznali się jako dzieciaki, a dziś ci łysiejący kawalerowie uczą w tej samej podstawówce i zmagają się z tym samym problemem: czwarty krzyżyk już na karku, ale życiowej partnerki wciąż brak.

Koguashvili rozpoczyna film od tytułowej randki w ciemno, zaaranżowanej przez Internet przez bardziej wygadanego Ivę. Spotkanie szybko przeradza się w festiwal niezręczności. Po pierwsze dociera na nie tylko jedna z pań (druga, Maka (Sopho Shaqarishvili) powróci później, w jednej z najbardziej dziwnie-pięknych, przeszywających scen filmu). Po drugie między Lali (Marika Antadze) a Sandro nie ma za bardzo chemii, ale kurtuazja nakazuje nie przerywać spotkania zbyt wcześnie. Niedopasowana para umawia się nawet na kolejne spotkanie, chyba z braku odwagi, żeby przyznać się do porażki.

Od tego nieporadnego, pełnego krępującego milczenia i nerwowego gadania randko-fiaska rozpoczyna się filmowa opowieść o poszukiwaniu miłości, która prowadzi widza przez realia gruzińskiej codzienności z humorem, wrażliwością, uważnie. Koguashvili wysyła swoich bohaterów nad morze wraz z rodzicami Sandro, uroczą starszą parą, która nieustannie narzekając na nieustatkowanego jeszcze syna, generuje kolejne komiczne sytuacje.