W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Pokaz filmu "Sugar man"
Data rozpoczęcia 2013-12-14
Godzina rozpoczęcia 18:45
Kategoria Film

II Weekend z "16" Muzyczne Brzmienia Filmowej Ścieżki Dźwiękowej

"Sugar man"
Szwecja/Wielka Brytania 2012 r. Malik Bendjelloul w: Stephen Segerman, Dennis Coffey, Mike Theodore, Dan Dimaggio, Jerome Ferretti, Steve Rowland.
Obraz zdobył m.in. Nagrodę Publiczności na festiwalach w Sundance, Nowym Jorku, Los Angeles i Melbourne oraz Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny.

Sugar Man” to film dokumentalny produkcji brytyjsko-szwedzkiej według scenariusza i w reżyserii Malika Bendjelloula. Muzykę skomponował bohater filmu, Sixto Rodriguez.
Film przedstawia niewiarygodną, pełną niespodzianek, a do tego prawdziwą historię życia Sixto Rodrigueza, piosenkarza, któremu wróżono karierę większą niż Bobowi Dylanowi, a o którym... nikt nie słyszał. Pod koniec lat 60. w jednym z barów w Detroit dwóch uznanych producentów muzycznych usłyszało nieznanego piosenkarza o wielkim talencie. Nagrali z nim album, licząc że z miejsca stanie się gwiazdą. Jednak płyta okazała się fiaskiem: nie chciał jej kupować dosłownie nikt. Piosenkarz wkrótce zniknął bez śladu, jeśli nie liczyć plotki o jego przedziwnym samobójstwie podczas koncertu. Kilka lat później pirackie kopie jego płyty trafiły do podzielonej apartheidem Południowej Afryki. W ciągu dwóch dekad odniosły tam niewiarygodny sukces, bijąc rekordy sprzedaży Elvisa Presley'a i Rolling Stonesów, choć sam piosenkarz nigdy się o tym nie dowiedział. Dwaj południowoafrykańscy fani postanowili odkryć, co naprawdę stało się z ich idolem i bohaterem. Reżyser oddaje głos ludziom, którzy poświęcili kawałek życia by go odnaleźć. Nie tylko założyli stronę internetową ( chodzi o lata 90-te, gdy Internet jeszcze raczkował), gdzie prosili o pomoc w znalezieniu muzyka, ale również z pietyzmem analizowali jego piosenki by wpaść na trop jego miejsca pobytu. W końcu udało im się trafić do Detroit.
Rodriguez w 1998 roku przyjechał do RPA wraz z córkami. Jego koncerty w RPA były przyjmowane z histerią znaną z koncertów The Doors czy The Rolling Stones w latach 60-tych.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej