W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Pokaz filmu „Terminator 2. Dzień sądu”

Pokaz filmu „Terminator 2. Dzień sądu”
Data rozpoczęcia 2021-08-04
Godzina rozpoczęcia 20:00
Miejsce Próba Cafe – patio, ul. Grodzka 5a
Organizator Warsztaty Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Film

Miasto movie analogowo prezentuje | Spotkanie autorskie z Wojciechem Przylipiakiem, autorem książki „Sex, disco i kasety video. Polska lat 90.” oraz pokaz filmu „Terminator 2. Dzień sądu”.

W swojej nowej książce „Sex, disco i kasety video. Polska lat 90.” Wojciech Przylipiak zabiera nas w fascynującą podróż do lat 90. ubiegłego wieku. Pierwsza dekada transformacji ustrojowej to z całą pewnością jeden z najdziwniejszych, ale też najbardziej szalonych i nieprzewidywalnych okresów w najnowszej historii Polski. W ujęciu społecznym upadek komunistycznego systemu mieszał się tu z raczkującym, ale już nierzadko drapieżnym kapitalizmem i zachłyśnięciem się zdobyczami kultury Zachodu. Kulturowo nasz kraj został wtedy dosłownie zalany kinem, muzyką, modą i telewizją, do tej pory nam niedostępnymi i wciąż bardzo mało znanymi. Popkultura lat 90. to szalony mariaż kiczu i sztuki postmodernistycznej, nowatorstwa i powtórzenia, wysublimowanej kultury wysokiej i opartych na retromanii sentymentach za epokami minionymi. Przed nami wyprawa do świata VHS-ów, Italo disco, gum Turbo i rzeczywistości kreowanej przez czasopismo Bravo.

Po spotkaniu odbędzie się seans filmu Jamesa Camerona – „Terminator 2. Dzień sądu” z oryginalnej kasety VHS.

W 1984 roku młody reżyser James Cameron, mający do tej pory na koncie tylko niskobudżetowy horror „Pirania 2. Latający mordercy”, przedstawił światu pierwszą część kultowej (jak się miało okazać) sagi pt. „Terminator”. Śmiałość wizji, bezkompromisowość, genialne rozwiązania inscenizacyjne, pomimo ograniczonego budżetu i niesamowity Arnold Schwarzenegger w tytułowej roli, która uczyniła z niego topową gwiazdę Hollywood – to wszystko sprawiło, że „Terminator” zmienił historię kina. W 1991 roku Cameron i Schwarzenegger dysponując nieporównywalnie większym budżetem oraz możliwościami produkcyjnymi wracają z „Terminatorem 2”, a efekt szoku i zachwytu w całym filmowym świecie jest jeszcze większy niż przy „jedynce”. Trzeba to sobie szczerze powiedzieć: takiego filmu jak „Terminator 2” do tamtej pory w historii kinematografii nie było i nawet dziś, po 30 latach od premiery, dzieło to jest stawiane za wzór wybitnego połączenia sci-fi z kinem akcji. Polska lat 90. także ma swoją historię związaną z tym legendarnym tytułem. Był to absolutnie największy hit złotych czasów wypożyczalni wideo, po który ustawiały się kolejki, ludzie robili listy i zapisy, a czekać na możliwość zabrania filmu do domu na dobę trzeba było nierzadko nawet kilka tygodni. Filmowo „Terminator 2” broni się cały czas znakomicie, serwując widzom esencję widowiskowego kina z tamtych lat. Wybitny i zaskakujący scenariusz, świetna obsada, efekty specjalne wyprzedzające swój czas i wyznaczające nowe standardy, czy wreszcie pamiętna ścieżka dźwiękowa autorstwa Brada Fiedela, przeplatana hitami Guns N' Roses. Jednym słowem pozycja obowiązkowa dla każdego kinomana. 

 

godz. 18.00 – spotkanie autorskie z Wojciechem Przylipiakiem, autorem książki „Sex, disco i kasety video. Polska lat 90.”, wyd. MUZA SA, 2021 r.
godz. 20.00 – pokaz filmu „Terminator 2. Dzień sądu”, reż. James Cameron, czas: 137', 1991 r.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej