W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Pokaz krótkich filmów afrykańskich

Pokaz krótkich filmów afrykańskich
Data rozpoczęcia 2012-05-27
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce ACK "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
Kategoria Film

Pokaz w ramach "Afrykamery": "W krótkim metrażu: Kobiece sprawy".

Silne kości
reż.: Dowelani Nenzhelele
prod.: RPA 2011 (9min)
W malutkiej wiosce Bungeni w prowincji Limpopo nawet babcie grają w piłkę nożną. Babcia Joyce i jej drużyna straciła jednak boisko treningowe (zamienione w myjnię samochodową), a do pojedynku na szczycie ligi babcinej pozostał zaledwie tydzień!

Radio Amina
reż. Orlando van Einsiedel
prod.: Wielka Brytania/Nigeria 2011 (7min)
Historia Aminy Dibir, 12-latki z Kano (Nigeria) i jej wyimaginowanej radiostacji, w której Amina mówi wszystko, co chciałaby powiedzieć. Pięknie nakręcony film, który zaciera granicę między dokumentem a fabułą, pokazuje marzenia, problemy i frustracje dziewczynki, która nie ma się z kim tym wszystkim podzielić. "Radio Amina" w sposób zabawny i wzruszający pokazuje rozdźwięk między nadziejami a rzeczywistością młodej Nigeryjki.

Atrofia
reż.: Palesa Shongwe
prod.: RPA 2010 (8min)
Obraz, poezja i muzyka wkomponowane w kontemplacyjny krótki metraż o ulotnych wspomnieniach z młodości, utraconej spontaniczności oraz lęku przed dojrzewaniem. Wykorzystując taniec jako metaforę, reżyserka próbuje ukazać, jak proces dorastania potrafi zniewolić i ograniczyć samorealizację.

Jazz mama
reż.: Petna Ndaliko Katondolo
prod.: DRK/Uganda 2010 (30min)
Krótki dokument mówiący o odwadze i determinacji kongijskich kobiet. Walczą o siebie i swoją rodzinę, często podejmując pracę należącą do mężczyzn. To one opłacają pobyt dzieci w szkole i zapewniają chleb. Sprzedają kikwembe na targowisku, naprawiają elektronikę na rogu ulicy, są projektantkami, nauczycielkami czy ministrami... Wykazują ogromną siłę i wiarę we własne możliwości – stanowią opokę dla całego społeczeństwa, pomimo przemocy, której są ofiarami.

Café Regular, Cairo
reż.: Ritesh Batra
prod.: Egipt/Indie 2011 (11min)
W kawiarence w Kairze młoda para znienacka zaczyna rozmawiać o sprawach dotychczas pomijanych milczeniem. Okazuje się, że świat oparty na starym modelu zaczyna zgrzytać...

Ukryte życie
reż.: Vincent Moloi
prod.: RPA 2011 (24min)
Kapsztad. Brenda Noordien samotnie wychowuje córkę, Aki. Kiedy dziewczyna znika ze szkoły, matka rozpoczyna poszukiwania. Próba odnalezienia córki zmusza Brendę do konfrontacji z minionym życiem, kiedy pracowała jako gejsza.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej