W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Porady dobrego wojaka Szwejka – spektakl w ramach Cyklu „Teatr Jednego Aktora”

Porady dobrego wojaka Szwejka – spektakl w ramach Cyklu „Teatr Jednego Aktora”
Data rozpoczęcia 2013-03-23
Godzina rozpoczęcia 19:00
Kategoria Spektakl

W ramach Cyklu „Teatr Jednego Aktora” zapraszamy na spektakl PORADY DOBREGO WOJAKA SZWEJKA – na motywach powieści Jarosława Haska pt. „Przygody dobrego wojaka Szwejka”

Premiera: 20 grudnia 2009 roku
Scenariusz, reżyseria, adaptacja tekstu: Wojtek Kowalski (Teatr From Poland)
Występuje: Wojtek Kowalski
Muzyka: Marek Makles – Habakuk
Scenografia/kostiumy: Ola, Halina Nykowskie

O spektaklu (z materiałów nadesłanych od artysty):
20 grudnia 2009, znany nie tylko w Częstochowie aktor, performer, człowiek-orkiestra, a prywatnie bibliotekarz – Wojtek Kowalski – zmierzył się przed publicznością zgromadzoną w sali Galerii Teatru From Poland z postacią tytułowego bohatera monodramu „Porady dobrego wojaka Szwejka” na podstawie tekstu Jaroslava Haška. Kowalski mógł iść na łatwiznę – dzieło Haška jest tak nośne, że wystarczyło np. poprzestać na wygłoszeniu ze sceny kilku śmiesznych monologów czy opowieści Szwejka. Byłoby śmiesznie, wesoło i bez sensu. Na szczęście tak się nie stało.

„Porady dobrego wojaka Szwejka” są jedną z najlepszych realizacji Teatru From Poland od czasów kultowego już „Saksofonisty”, (również zbudowanego jako swoista układanka z wycinków życia – tym razem Jerzego Stuhra) choć raczej nie przebiją go popularnością.
Kowalski, umiejętnie bawiąc się słowem, konwencjami teatralnymi, kostiumem i scenografią stworzył spektakl ciekawy, pokazujący siłę teatru niezależnego, gdzie nieważny jest gmach, zainwestowane środki finansowe czy wygodne fotele. Ważny jest człowiek, stojący na scenie i to, co chce przekazać.

O Cyklu:
Cykl „Teatr Jednego Aktora” to powołanie teatralnej sceny jednego aktora i zetknięcie ze sztuką teatralną w postaci monodramu. W ramach cyklu prezentujemy szereg spektakli opierających się na grze jednego aktora, zarówno profesjonalnego, jak i amatora. Bazując na doświadczeniach, gwarantujemy wysoki poziom wykonawczy i interpretatorski naszych gości.

Wstęp wolny