W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Poranny Dom Kultury z książką: Sylwia Chwedorczuk "Kowalska.Ta od Dąbrowskiej"

Poranny Dom Kultury z książką: Sylwia Chwedorczuk "Kowalska.Ta od Dąbrowskiej"
Data rozpoczęcia 2021-07-27
Godzina rozpoczęcia 11:00
Miejsce strona na Facebooku fundacji tu obok
Organizator Fundacja tu obok
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie literackie

Fundacja tu obok i Magdalena Łuczyn zapraszają na kolejną rozmowę o książce on-line w ramach projektu "Poranny Dom Kultury z książką". Tym razem będzie to spotkanie z Sylwią Chwedorczuk, autorką książki "Kowalska.Ta od Dąbrowskiej".

Transmisja rozmowy będzie dostępna na bieżąco na stronie Facebook fundacji tu obok oraz najnowszej lubelskiej biblioteki miejskiej - Bioteki. Spotkanie będzie tłumaczone na polski język migowy przez Jolantę Gromadę.

O książce:
"Kowalska. Ta od Dąbrowskiej" to niezwykła historia uczuć skazanych na potępienie i niespełnienie. Napisana na podstawie dwóch tysięcy (sic!) listów Marii Dąbrowskiej i Anny Kowalskiej, które dotychczas nie zostały opublikowane.

Jak pisze wydawnictwo:
„Anna Kowalska była osobą niezwykłej energii, temperamentu i rozległych horyzontów, błyskotliwą intelektualistką, przewrotną i władczą osobą. Znała grekę, łacinę, angielski, niemiecki, biegle mówiła po francusku. Do swojej twórczości zwykle odnosiła się krytycznie, ale pisać nie przestawała. Praca literacka była jej jedynym zawodowym wyborem i celem. Wyjątkowość twórczego talentu Kowalskiej można odnaleźć w prowadzonej od 1940 roku niemającej podobnego przykładu w historii literatury polskiej korespondencji z Marią Dąbrowską. Sylwia Chwedorczuk w niezwykły sposób wydobywa z mroku niesłusznie zapomnianą pisarkę [Annę Kowalską], autorkę przejmującej Szczeliny, autorytet dla Andrzejewskiego, Broniewskiego, Iwaszkiewicza, Parandowskiego, Słonimskiego czy Hartwig.

Kowalska. Ta od Dąbrowskiej to opowieść o życiu literackim przedwojennego Lwowa i o czasach wojny. O powstaniu warszawskim, które Kowalscy przeżyli w stolicy. O odradzającym się po wojnie Wrocławiu. Ale przede wszystkim to opowieść o relacjach, które nawiązywała Anna. O złożoności związku z mężem i dramatyzmie uczuć do Marii Dąbrowskiej. Książka przedstawia historię uczucia dwóch kobiet, burzliwego, głębokiego i długoletniego związku, z którym nie wiadomo było, co uczynić – od samego jego początku.”


Sylwia Chwedorczuk – badaczka literatury, edytorka i pasjonatka listów Anny Kowalskiej i Marii Dąbrowskiej. Pracę doktorską obroniła w Instytucie Badań Literackich PAN. Publikowała w „Twórczości” i w „Dialogu”. Uwielbia podróże i rozmowy istotne. Mieszka w Warszawie.

„Poranny Dom Kultury z książką” to autorski projekt Magdaleny Łuczyn, która od kilku lat prowadzi spotkania o książkach i nie tylko. W ramach tego projektu przygotowałyśmy dla Państwa sześć rozmów o książkach o bieżącej tematyce, na które będziemy zapraszać raz w miesiącu.  Nagrania rozmów o książkach można obejrzeć także w późniejszym terminie na kanale YouTube Poranny Domu Kultury.

Projekt Poranny Dom Kultury z książką jest dofinansowany z lubelskiego programu Miasto Kultury w roku 2021. Partnerami Porannego Domu Kultury z książką są: BIOTEKA, filia Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, i Warsztaty Kultury w Lublinie. Wszystkie spotkania w ramach Porannego Domu Kultury z książką są tłumaczone na język migowy.

Powiązane:

Fundacja tu obok