W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Portrety Izolacji. Wirtualna sesja zdjęciowa szlachetną techniką fotograficzną

Portrety Izolacji. Wirtualna sesja zdjęciowa szlachetną techniką fotograficzną
Data rozpoczęcia 2020-05-29
Godzina rozpoczęcia 11:00
Organizator Warsztaty Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Akcja

W czasach pandemii COVID-19 jesteśmy zmuszeni pozostać w domach, często daleko od bliskich, rodzin i przyjaciół. W związku z tym Warsztaty Kultury w Lublinie proponują nieprzeciętną, bo wirtualną, sesję zdjęciową, łączącą najnowsze technologie komunikacji ze szlachetnymi technikami fotografii. Jej efektem będą portrety zrobione zdalnie przez fotografa Romana Krawczenko w technice odbitki stykowej, za pośrednictwem... Messengera!

Chociaż zdjęcia powstaną z zachowaniem niestandardowej odległości pomiędzy fotografem a fotografowanym, portrety nadal będą wynikiem ludzkiej kreatywności i umiejętności, tyle że przy wsparciu technologii zapewniających zdalną komunikację. U podstaw tej nietypowej fotografii dalej będzie jednak relacja pomiędzy ludźmi, stanowiąca kluczowy aspekt życia, pomimo nietypowych okoliczności. W efekcie wirtualnej sesji powstanie realny portret, który wyślemy fotografowanym na wskazany adres – Emilia Kietlińska-Drozd z Pracowni Kultury Aktualnej Warsztatów Kultury w Lublinie.

Kiedy: 26 oraz 29 maja 2020 r., w godzinach 11.00-14.00
Gdzie, a właściwie jak: Wy we własnym domu, a fotograf w Warsztatach Kultury – każdy u siebie. Dokładne informacje o tym jak połączyć się messengerem organizatorzy podadzą osobom, które pomyślnie przejdą proces zapisów.
Zapisy: zgłoszenia przyjmowane są za pośrednictwem formularza online. Wydarzenie skierowane jest wyłącznie do osób pełnoletnich. Liczba miejsc jest ograniczona. Ostatecznie decyduje kolejność wpłat.
Koszt: 10 zł, za uczestnictwo w akcji, w tym wysyłkę portretu na podany przez portretowanego adres. 

Portrety zostaną wysłane na wskazane przez uczestników adresy, a elektroniczne wersje zdjęć zostaną opublikowane w specjalnie na tę okazję stworzonej galerii na stronie Warsztatów Kultury oraz fanpage instytucji. W formularzu zapisu zainteresowani znajdą prośbę o kilka słów, na temat tego jak spędzają czas podczas pandemii. Opisy zostaną dołączone do zdjęć i będą one dostępne dla wszystkich zainteresowanych galerią i projektem.

Roman Krawczenko – fotografik, historyk, instruktor. Od 2015 roku opiekuje się Warsztatem Fotograficznym Warsztatów Kultury – miejscem poświęconym szlachetnym technikom fotografii. Tworząc w Polsce, Roman Krawczenko wypracował własną metodę fotografowania, będącą wynikiem jego trzyletnich eksperymentów (2015–2018) z czterema historycznymi technikami fotograficznymi – procesem kolodionowym, ambrotypią, verre églomisé (szkło eglomizowane) oraz orotone. Ta powstała w Lublinie wersja techniki fotografii mieszanej została określona przez jej autora mianem Lublintone. W maju 2016 r. po raz pierwszy odbyła się wystawa prac wykonanych tą techniką na festiwalu fotografii analogowej w Barcelonie. Należy dodać, że artysta, będąc mieszkańcem Krymu, był też nieformalnym ambasadorem kultury polskiej – zaaranżował w Bakczysaraju ekspozycję poświęconą Adamowi Mickiewiczowi i jego Sonetom Krymskim oraz organizował liczne plenery dla polskich fotografików. Fotografie Romana Krawczenki zostały opublikowane w The Wet Plate Collodion Day Book (2009). Książka przedstawia prace 51 fotografików z 13 krajów i 3 kontynentów.