W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Pożar Lublina – 298 rocznica ocalenia miasta, czyli staromiejska opowieść procesyjna

Pożar Lublina – 298 rocznica ocalenia miasta, czyli staromiejska opowieść procesyjna
Data rozpoczęcia 2017-06-02
Godzina rozpoczęcia 20:30
Miejsce Bazylika oo. Dominikanów, ul. Złota 9
Organizator Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN"
Udział Bezpłatny
Kategoria Inscenizacja

2 czerwca wśród dymu, ognia i blasku pochodni wyruszymy śladem procesji uwiecznionej na obrazie z XVIII w. znajdującym się w kościele oo. Dominikanów.

Wkrótce 2 czerwca, czyli kolejna rocznica ocalenia miasta od wielkiego pożaru. Wydarzenie z 1719 r. zostało uwiecznione na obrazie wiszącym w kościele oo. Dominikanów. Wizerunek przedstawia płonące miasto, przez które idzie procesja dominikańska niosąca relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Ocalenie miasta jest niezwykle ważnym wydarzeniem w 700-letniej historii Lublina.

Tego dnia na Podzamczu rozgorzała pożoga, która bardzo szybko rozprzestrzeniła się na inne przedmieścia. Mieszkańców ogarnęło przerażenie. Gdy wydawało si ę, że nic nie powstrzyma kataklizmu, ojcowie dominikanie zwrócili się o pomoc do Boga, wyruszając procesją naprzeciw ogniowi. Swoje modły zanosili też rabini w najbardziej ogarniętej ogniem dzielnicy żydowskiej. Tego dnia poznana została przecudowna Krzyża Świętego protekcja, z osobliwej prowidencji boskiej doznana… Miasto zostało cudownie ocalone.

Zapraszamy na przejście śladami historycznej procesji, by wśród dymu i ognia odtworzyć atmosferę tamtego niezwykłego dnia. Przejściu towarzyszyć będzie teatralizowana opowieść o historii miasta.

W tym roku ocalenie miasta obchodzimy nie tylko happeningiem „Pożar Lublina – 298 rocznica ocalenia miasta, staromiejska opowieść procesyjna” ale te ż inspirowani obrazem postanowiliśmy stworzyć stron ę internetową poświęconą historycznym pożarom Lublina. Chcemy spojrzeć na historię miasta z perspektywy pożarów je nawiedzających. Prześledzić ich wpływ na przestrzeń miasta i życie jego mieszkańców.

Projekt „ Pożar Lublina – 298 rocznica ocalenia miasta z wielkiego pożaru” zyskał wsparcie i został dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

Wydarzenie wpisuje się w obchody Wielkiego Jubileuszu 700-lecia Miasta Lublin.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej