W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Pożar Lublina - 299 rocznica ocalenia miasta czyli staromiejska opowieść procesyjna

Pożar Lublina - 299 rocznica ocalenia miasta czyli staromiejska opowieść procesyjna
Data rozpoczęcia 2018-06-03
Godzina rozpoczęcia 20:30
Miejsce Początek: Bazylika oo. Dominikanów
Organizator Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN"
Udział Bezpłatny
Kategoria Uroczystość

Czy miasto na wzgórzu ponownie ocaleje...?

Działo się to 299 lat temu, w czerwcu 1719 r. Tego dnia ogniem zajęły się budynki na

Podzamczu. Jako, że zabudowania w w tej części miasta w dużej mierze były drewniane ogień szybko zaczął się rozprzestrzeniać ogarniając coraz to nowe obszary zabudowy. Grasował już w ulicy Kowalskiej, dotarł do klasztoru oo. bonifratrów zagrażał Krakowskiemu Przedmieściu i miastu w murach, pojawił się już nawet w ich obrębie na seminarium przed kolegiatą. Jednak przecudowną Krzyża Świętego protekcją pożar został od miasta odwrócony...Dominikanie lubelscy widząc szalejącą pożogę wyruszyli procesyjnie na przeciw ogniowi niosąc relikwie Drzewa Krzyża Świętego, przez wieki przechowywane w ich lubelskim kościele...

W kościele tym do dziś wisi też obraz odmalowujący wspomniane, dramatyczne wydarzenia sprzed lat. W ich rocznicę, tym razem już 299, jak co roku zapraszamy na happening przypominający o tamtym dniu i dawnej historii miasta. Wyjątkowo w tym roku, 3 czerwca wśród dymu, ognia i blasku pochodni wyruszymy śladem procesji dominikańskiej uwiecznionej na obrazie.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej