W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Premiera filmu Grzegorza Linkowskiego "Zwierze na papierze"

Premiera filmu Grzegorza Linkowskiego "Zwierze na papierze"
Data rozpoczęcia 2017-06-28
Godzina rozpoczęcia 18:30
Miejsce Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”, ul. Grodzka 21
Udział Bezpłatny
Kategoria Film

W ramach obchodów Wielkiego Jubileuszu 700-lecia Miasta Lublin, 28 czerwca, odbędzie się premiera filmu Grzegorza Linkowskiego „Zwierze na papierze” oraz uroczyste odsłonięcie elewacji – memento Andrzeja Kota, wybitnego artysty, grafika, mistrza sztuki kaligraficznej i drukarskiej, projektu Jarosława Koziary. Wydarzenia maję charakter otwarty.

Film „Zwierze na papierze” jest ciepłym obrazem odchodzącego artysty, pełnego pokory i pogodzonego z życiem, a zarazem zepchniętego przez to życie na margines. Dokumentalne sekwencje pokazują wybitnego grafika, mistrza sztuki kaligraficznej i drukarskiej, Andrzeja Kota, w drodze, którą odbywał codziennie ze swoimi grafikami w poszukiwaniu odbiorcy, miejsca do pracy, czegoś ciepłego do jedzenia, dobrego słowa. Swoje prace głównie rozdawał, rzadko otrzymując groszową zapłatę. Artyście towarzyszą animowane postaci jego graficznych bohaterów: kot, diabeł, koziołek, ptaki. Te dwa światy złowrogo przenikają się w nieuniknionym finale filmu. Andrzej Kot całe swoje życie znosił pogodnie bez cienia pretensji i skargi na swój los, pełen pogody ducha i humorystycznego dystansu do siebie, swojego nazwiska i swojej sytuacji. Gdy usłyszał diagnozę choroby, jak zwykle zareagował humorystycznym wierszykiem: „Pójdziemy tam gdzie trzeba, do piekła lub do nieba a najprędzej rachu ciachu pójdziemy do piachu”. Zdjęcia do filmu zostały przerwane w wyniku szybko rozwijającej się choroby nowotworowej pod koniec 2014 roku. Artysta zmarł 17 lutego 2015 roku, w dniu przypadającego wtedy Światowego Dnia Kota.

Film dokumentalny: Zwierze na papierze.
scenariusz i reżyseria : Grzegorz Linkowski
zdjęcia: Jacek Tarasiuk, Hanna Linkowska
muzyka: Mariusz Ostański
animacja: Paweł Łuciuk
montaż: Jacek Tarasiuk
producent: Jacek Tarasiuk
czas: 36 min.
Produkcja: SELECTED PICTURES 2017

Po premierze filmu odbędzie się uroczyste odsłonięcie elewacji kamienicy przy ul. Grodzkiej 17 – memento Andrzeja Kota, w formie sgraffito, które stanowi upamiętnienie twórczości wybitnego lubelskiego artysty. Sgraffito składa się z motywów graficznych autorstwa Andrzeja Kota. Pomysłodawcą i autorem projektu jest Jarosław Koziara. Projekt został zrealizowany w ramach Stypendium Prezydenta Miasta Lublin dedykowanego obchodom 700-lecia Miasta Lublin.

28 czerwca 2017, o godzinie 18.30 nastąpi uroczyste odsłonięcie elewacji – memento Andrzeja Kota, niezwykłego artysty, który ponad pół wieku był integralną częścią krajobrazu Starego Miasta Lublina. Wyprowadził się do krainy wiecznych łowów 17 lutego 2015 roku nomen omen w Międzynarodowy Dzień Kota. Jego nieobecność trzeba było czymś zastąpić. Ale czym zastąpić kogoś kogo zastąpić nie sposób? Najlepiej jego dziełem czyli częścią niego i najlepiej w miejscu, w którym mieszkał. Jako, że staromiejska kamienica w której spędził większość swego życia była już wyremontowana a sąsiednia w trakcie remontu wpadłem na pomysł by dedykować mu całą elewację i wykorzystać do projektu tylko i wyłącznie jego prace uzyskując w ten sposób jedność treści, formy i miejsca. Sgraffito czyli graficzna forma malarstwa ściennego zdała się być idealną adopcją czarno-białych Kocich grafik. Oczywisty pomysł pomnika niezwykłej postaci nie przyjął się od razu, mimo fali początkowego entuzjazmu. Dwa lata starałem się uzyskać stosowne pozwolenia, powolutku namówić do słuszności idei. Z czasem udało się przekonać konserwatora zabytków, właścicieli kamienicy i mecenasa. 700-lecie miasta okazało się doskonałym czasem by Lublin sprawił sobie prezent w postaci dodatkowej atrakcji. Od Prezydenta Miasta otrzymałem stypendium na wykonanie projektu a miasto dodatkowo wsparło finansowo realizację dzieła. I w taki oto sposób magiczny Lublin zyskał nową atrakcję, nowy mit idealnego, prawdziwego artysty, a Jędruś Kot czasową nieśmiertelność i pamięć. Znałem go prawie 30 lat, sztuka była treścią jego życia i bardzo się o to starał by każdego nowo spotkanego obdarzyć swoim pracami. Myślę, że teraz gdzieś tam na górze mruczy zadowolony, że jego dzieło nie przepadło w natłoku zdarzeń wszelakich.
Jarek Koziara

 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej