W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Premiera filmu "Make eARTh Great Again"

Premiera filmu "Make eARTh Great Again"
Data rozpoczęcia 2020-10-07
Godzina rozpoczęcia 10:00
Miejsce online
Udział Bezpłatny
Kategoria Film

„Make eARTh Great Again”- premiera filmu prezentującego działania street artowe zrealizowane w ramach projektu „CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej"przez Cezarego Hunkiewicza i Annę Bakierę.

Projekt jest połączeniem filmu artystycznego, dokumentacji działań street artowych na świecie w trakcie pandemii oraz realizacji muralu w Lublinie. Stanowi pewnego rodzaju reporterską relację z kilku ostatnich miesięcy naszego życia w tej nowej, niecodziennej rzeczywistości, która rozpoczęła się wraz z pandemią COVID-19. Pokażemy, jak zmieniała się rzeczywistość, począwszy od pierwszych miesięcy rozprzestrzeniania się koronawirusa w Europie. Przypomnimy oglądającym doniesienia medialne dotyczące pandemii, a jednocześnie pokażemy, jak obok toczyło się codzienne, zwykłe życie. Znajdą się w nim także ujęcia dronem, które zostały wykonane w czasie, gdy obowiązywały ścisłe ograniczenia dotyczące poruszania się w przestrzeniach publicznych. Przypomnimy zaangażowanie mieszkańców Lublina, którzy przestrzegając wytycznych pozostali w domach.
Dzięki partnerom projektu „CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej” realizowanego w Wydziale Kultury UM Lublin w ramach programu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”, pokażemy, jak do nowych warunków pracy dostosowywali się artyści i środowisko twórców streetartowych, którzy zaczęli tworzyć w domach lub w bliskiej okolicy. Jest to sytuacja nietypowa dla streetartu, który do tej pory intensywnie rozprzestrzeniał się po świecie za sprawą podróżujących artystów. Finałem będzie relacja z malowania muralu „Make eARTh Great Again”.

Premiera filmu odbędzie się podczas Kongresu Współpracy Transgranicznej Lublin 2020 i będzie stanowiła wstęp do dyskusji panelowej pt. „Sektor kultury a wyzwania rzeczywistości (post)pandemicznej".

OPIS PANELU:
Sytuacja pandemiczna w Polsce i na świecie spowodowała radykalne zmiany w większości sfer życia. Sektor kultury również znalazł się w sytuacji szczególnej. Ze względu na ograniczoną możliwość przemieszczania i gromadzenia się, dotychczasowy sposób konstruowania oferty kulturalnej wokół fizycznie istniejących instytucji i miejsc został uniemożliwiony zarówno na poziomie lokalnym, jak i globalnym. Wyzwaniem stały się narastający kryzys gospodarczy oraz nierzadko zmniejszenie finansowania kultury ze środków publicznych i prywatnych. Międzynarodowy obieg kulturalny i zwyczajowe relacje pomiędzy partnerami zagranicznymi uległy zaburzeniu. Wiele inicjatyw i wydarzeń odwołano lub przełożono na inny termin, co uderzyło także w zbudowaną wokół nich przez lata infrastrukturę gospodarczą. Wielkie, międzynarodowe wydarzenia przyciągały rokrocznie setki tysięcy turystów z kraju i zagranicy, przyczyniając się do budowania atrakcyjnego wizerunku miasta, wymiernych korzyści finansowych i zwiększenia zainteresowania lokalnymi uczelniami. Jak poradzą sobie w rzeczywistości pandemicznej miasta, które postawiły na turystykę kulturalną i jak zmieni się ich strategia?

Izolacja społeczna sprawiła, że organizacje i instytucje kultury zaczęły dynamicznie budować publiczność w świecie wirtualnym, tworzyć z dnia na dzień nową infrastrukturę techniczną, nowe formy organizacji działalności kulturalnej, które wymagają odmiennych kompetencji. Rodzi to wiele pytań i wątpliwości. Czy nowe technologie stworzą szanse na budowanie trwalszych więzi między instytucjami i twórcami kultury a odbiorcą? Jak kompletować ofertę kulturalną i wybierać odpowiednie narzędzia do jej realizacji, uwzględniając nowe zjawiska i tendencje? Które z rozwiązań mają szansę, by wejść na stałe do działalności branży kulturalnej, nawet po zakończeniu pandemii?
 

Szczegóły na stronie Kongresu.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej