W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Premiera filmu „Polskie gówno”!

Premiera filmu „Polskie gówno”!
Data rozpoczęcia 2015-02-05
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5A
Kategoria Spotkanie literackie

Warsztaty Kultury zapraszają na lubelską premierę filmu „Polskie gówno”!

Przed nami lubelska premiera filmu, który zanim jeszcze ujrzał światło dzienne, stał się legendą. Wszystko za sprawą bezkompromisowej idei głównego twórcy – Tymona Tymańskiego oraz czasu oczekiwania na premierę obrazu. Liczne poprawki scenariusza, zdjęcia, montaż, udźwiękowienie i cały etap postprodukcji trwały przeszło siedem lat, dlatego „Polskie gówno” może śmiało startować w konkursie na najdłużej kręcony film. Na szczęście efekt jest niebywały, a reakcje widowni, która widziała przedpremierowo film na festiwalach w Gdyni i Warszawie pozwalają sądzić, że „Polskie gówno” ma szansę dołączyć do wąskiego grona dzieł kultowych.

Czynników składających się na sukces filmu jest wiele. Przede wszystkim jest to zabawny, często autoironiczny portret polskich artystów niezależnych i ich walki o zachowanie godności oraz szacunku do sztuki w zderzeniu z komercyjnym, bezrefleksyjnym szołbizem. Dużym atutem jest też obsadzenie w rolach głównych i epizodycznych całej plejady postaci świata kultury (m. in. Grzegorza Halamy, Roberta Brylewskiego, Leszka Możdżera, Czesława Mozila). Towarzyszący im zawodowi aktorzy (Sonia Bohosiewicz, Jan Peszek, Marian Dziędziel czy Arkadiusz Jakubik) potwierdzają swoją klasę i pokazują, iż mogą wyjść poza klasyczne dla nich emploi. Nie do przecenienia jest oczywiście szczerość, zaangażowanie i serce samego Tymona, który nie szczędząc zdrowia i środków, doprowadził ten karkołomny projekt do szczęśliwego finału. I na koniec rzecz najważniejsza: film oczywiście bawi (niektóre sceny są wręcz komiczne), cieszy ucho świetną ścieżką muzyczną, zaskakuje formą. Spod tego wszystkiego przebija jednak uniwersalna prawda o tym, co w życiu wartościowe i istotne. Wyłania się też obraz ostatnich 35 lat z życia ludzi tworzących oddolną kulturę w czasach PRL i postPRLowskich.

Polskie gówno – reż. Grzegorz Jankowski, scen. Tymon Tymański, czas 93’, 2014 r.

UWAGA! Po seansie spotkanie z twórcami

Bilety: 10 zł
UWAGA! Sprzedaż od 29 stycznia w siedzibie Warsztatów Kultury. Liczba miejsc ograniczona.