W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Premiera słuchowiska „Schodzimy się i rozchodzimy”

Premiera słuchowiska „Schodzimy się i rozchodzimy”
Data rozpoczęcia 2021-10-20
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Muzeum Józefa Czechowicza, ul. Złota 3
Udział Bezpłatny
Kategoria Wydarzenie

Realizacja słuchowiska „Schodzimy się i rozchodzimy”: 

  • Scenariusz: Aleksander Wójtowicz
  • Reżyseria: Grażyna Lutosławska
  • Występuje: Stanisława Celińska
  • Muzyka: Piotr Selim
  • Realizacja: Piotr Król

„Schodzimy się i rozchodzimy“ to słuchowisko zainspirowane listami Julii Hartwig do Anny Kamieńskiej, które przechowywane są w Muzeum Józefa Czechowicza w Lublinie.

Z obejmującej prawie pięć dekad korespondencji wyłania się obraz głębokiej relacji, jaka łączyła poetki nawet wówczas, gdy ich drogi życiowe oddalały się od siebie, zaś one same widywały się coraz rzadziej. Nakreślone na kartach listów oraz kart pocztowych ręką Julii Hartwig słowa oddają głębię oraz specyfikę tej relacji, oglądanej z różnych planów czasowych i przefiltrowanej przez doświadczenie różnych miejsc – paryskiej ulicy, sopockiej plaży, tatrzańskiej wioski czy Wysp Kanaryjskich.

Fragmenty korespondencji zostały w słuchowisku zestawione z innymi tekstami Julii Hartwig – fragmentami eseistycznych rozważań, diarystycznymi zapiskami oraz fragmentami wierszy, które wzajemnie oświetlają się, tworząc całość, z której wybrzmiewają najważniejsze aspekty tej relacji, gdzie sprawy osobiste były równie ważne jak artystyczne. Rozważania o poezji i sztuce idą tutaj w parze z troską o przyjaciółkę oraz jej rodzinę oraz nie pozbawionymi autoironicznego ducha refleksjami.

Po premierze o słuchowisku rozmawiać będą: Grażyna Lutosławska i Aleksander Wójtowicz.

Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem:  
Premiera radiowa słuchowiska odbędzie się 24 października 2021 roku o godz. 10:15 na antenie Radia Lublin w programie „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa”. Słuchowisko powstało w ramach współpracy z Polskim Radiem Lublin.

 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej