W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Prezentacja filmu Agnieszki Polskiej pt. Ogród oraz wykład Ewy Tatar

Prezentacja filmu Agnieszki Polskiej pt. Ogród oraz wykład Ewy Tatar
Data rozpoczęcia 2015-10-06
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce ul. Grodzka 5a
Organizator Warsztaty Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Film

Tematem filmu jest rekonstrukcja ogrodu założonego przez byłego artystę awangardowego. Nie wiemy czy jest to kolejny projekt owego artysty, czy decyzja wynikająca z porzucenia sztuki dla „realnego” życia. Obraz ukazuje rośliny i inne botaniczne okazy opatrzone fachowym komentarzem. Utrzymany w konwencji staroświeckiego dokumentu, zabiera widza na przechadzkę po hipotetycznym ogrodzie. Inspirowany jest historią artysty, który w 1976 roku wyemigrował do Szwecji. Paweł Freisler, bo o nim mowa, pozostawił w Polsce wszystkie swoje szkice. Po wyjeździe słuch o nim zaginął. Wyjazd ten wydaje się być jednak konsekwencją wcześniejszej działalności Freislera. Jeszcze w Polsce zajmował się kwestią nieobecności, znikania. Z zasady nie dokumentował własnych działań. Jego aktywność często polegała na rozsiewaniu pogłosek i uprawianiu „sztuki intrygi”. W „Ogrodzie” artysta pozostaje niewidoczny, mówi za niego narrator. Pojawiają się za to nieliczne jego prace.

Film przypominamy w ramach projektu „Grodzka 5”. Swym tematem nawiązuje do instalacji „Kwietnik” Katarzyny Szczypior, w której kwiaty doniczkowe – symbolizujące pamięć o ludziach i ich prywatnym życiu – pojawiły się w kamienicy na Starym Mieście. W dawnej architekturze, ale zarazem w miejscu, gdzie prezentowano przez kilkadziesiąt lat sztukę awangardową – w Galerii Labirynt i BWA.

Ogród, reż. Agnieszka Polska, 2010, 11’07″
Dzięki uprzejmości ŻAK | BRANICKA gallery


Po projekcji odbędzie się wykład Ewy Tatar Set me free. Ogród Pawła Freislera i Agnieszki Polskiej ​

Kuratorka projektu: Magdalena Ujma

Powiązane:

Warsztaty Kultury