W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Prezentacja kina ormiańskiego: Paradjanov

Prezentacja kina ormiańskiego: Paradjanov
Data rozpoczęcia 2015-07-08
Godzina rozpoczęcia 22:00
Miejsce Teatr im. Hansa Christiana Andersena, ul. Dominikańska 1
Kategoria Film

2013, 95 min., reż. Serge Avedikian, Olena Fetisova

Film opowiada o Siergieju Paradżanowie, ormiańskim reżyserze, geniuszu i prowokatorze. Tworzone przez niego filmy przyniosły mu międzynarodowe uznanie. Jednak jego reżyserska odwaga i bezkompromisowość nie podobały się władzom radzieckim, dlatego wiele lat spędził w więzieniu i areszcie domowym. Film opowiada o najważniejszych wydarzeniach z życia Paradżanowa. W rolę tytułową wcielił się sam reżyser filmu Serge Avedikian. 

Serge Avedikian – francuski aktor i reżyser ormiańskiego pochodzenia, urodzony w 1955 roku w Erywaniu, w wieku 15 lat wyemigrował do Francji ze swoją rodziną. Studiował w Medon Conservatory of Dramatic Arts. Zagrał wiele ról w teatrze, filmie i telewizji. Jako reżyser zrobił wiele filmów dokumentalnych, krótkometrażowych i animacji. Jego film animowany „Barking Island” zdobył Złotą Palmę dla najlepszego filmu krótkometrażowego na festiwalu w Cannes w 2010 roku. „Paradjanov”, w którym gra tytułową rolę, to pierwszy wyreżyserowany przez niego film fabularny.
Olena Fetisova – ukraińska reżyserka, scenarzystka, producentka, urodzona w 1964 roku w Kijowie. W 1987 roku w Moskwie ukończyła Wszechrosyjski Państwowy Uniwersytet Kinematografii im. S.A. Gierasimowa. W 2001 roku założyła Interfilm Production Studio. Wiele napisanych i wyreżyserowanych przez nią filmów zdobyło nagrody na międzynarodowych festiwalach filmowych. Film „Paradjanov” jest jej debiutem reżyserskim w filmie fabularnym.