W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Prezentacja projektu "Gościniec protestancki"

Prezentacja projektu "Gościniec protestancki"
Data rozpoczęcia 2008-12-13
Godzina rozpoczęcia 17:30
Miejsce Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
Kategoria Spotkanie

Projekt „Gościniec protestancki"

Wszystkim droga otwarta i gościniec bity (...) pisał w XVII w. polski poeta Wacław Potocki. Gościniec kojarzy się z gościną w przydrożnych gospodach, gośćmi podróżującymi szerokimi duktami, a w końcu z bliskimi wracającymi z wojaży, zaopatrzonymi w gościńce - smakołyki z miejsc podróży. Od dawna taki dukt wiedzie między Piaskami i Lublinem. Skąd na tej drodze protestanci? Pojawili się w XVI wieku i przyciągnęli do siebie wielu z mieszczan, szlachty i magnaterii tak, że w pewnym momencie stanowili większość wyznaniową regionu. Mimo tumultów znaleźli tu oazę i szybko stali się niezbywalną częścią zarówno Piask jak i Lublina, któremu towarzyszą po dziś dzień - rozsiani w wielu kościołach i frakcjach.

Ten projekt to początek długiej drogi. W jej pobliżu z pewnością podróżowali arianie-bracia polscy, gdy wygnani z Lublina zakładali nowe siedziby w Piaskach, Suchodołach, Gardzienicach..., tędy gdzieś wiodła trasa szkockich kalwinów lubelskich, gdy podążali na nabożeństwa do Piask, i z pewnością także gdzieś w pobliżu sytuuje się droga luteran, którzy za czasów króla Stanisława Augusta przenieśli siedzibę parafii z Piask do Lublina.

„Projekt „Gościniec Protestancki" dotowany jest w ramach programu „Memoria. Wolontariat dla Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego" prowadzonego przez Fundację „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość" oraz Fundację Batorego. Celem programu jest zachęcanie młodych ludzi z Europy Środkowej i Wschodniej do podejmowania wspólnych działań na rzecz ochrony europejskiego dziedzictwa kulturowego. Projekt realizowany jest dzięki pomocy finansowej Miasta Lublin, a także dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i dotacji otrzymanej od Ministerstwa Polityki Społecznej w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.


Pomysłodawcą i realizatorem projektu jest Ekologiczny Klub UNESCO z Piask, e-mail klubunesco@poczta.onet.pl, www piaskiluterskie.pl