W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Problematyka relacji człowiek-natura w projektach artystycznych Joanny Rajkowskiej

Problematyka relacji człowiek-natura w projektach artystycznych Joanny Rajkowskiej
Data rozpoczęcia 2021-11-25
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a
Organizator Warsztaty Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Wykład

Problematyka relacji człowiek-natura w projektach artystycznych Joanny Rajkowskiej  ǀ Sztuka/Miasto/Natura

Czy ludzie i krzewy mogą mieć relacje? Przyjdź na spotkanie z Agnieszką Cieślak.

Wykład Agnieszki Cieślak przybliży wybrane zaangażowane ekologicznie realizacje Joanny Rajkowskiej, w tym tegoroczną instalację „Rhizopolis”, która podejmuje temat współzależności ludzi i drzew. Artystka w swoich projektach często podejmuje zagadnienie skomplikowanej relacji pomiędzy kulturą i naturą, demaskując sztuczność podziałów, jakie tworzy człowiek. W pracach wykorzystuje materiały takie jak rośliny, woda, korzenie drzew oraz zastaną infrastrukturę – budynki, obiekty znalezione. Wiele z jej realizacji funkcjonuje w przestrzeni publicznej, gdzie poddawane są naturalnym procesom zmiany, niczym żywe organizmy bądź elementy materii nieożywionej. Wykład jest kolejną propozycją w cyklu Sztuka/Miasto/Natura.

Agnieszka Cieślak – historyczka sztuki. Interesuje się realizacjami site-specific oraz sztuką w przestrzeni publicznej. Kuratorka wystaw, koordynatorka wydarzeń artystycznych, edukatorka młodzieży.

Sztuka/Miasto/Natura to seria wykładów, spotkań, prezentacji organizowanych przez Warsztaty Kultury w Lublinie, która ma prowokować do innego spojrzenia na zieloną przestrzeń miasta, jej funkcje, potrzeby i cele. Uczestnicy będą się zastanawiać nad miastem jako takim, jego zobowiązaniami wobec mieszkańców i na odwrót, odpowiedzialnością, jaką mieszkańcy mają wobec przestrzeni, w której żyją. Współczesne miasta dynamicznie się zmieniają, a kierunek tego rozwoju określa warunki naszej codzienności. Sztuka natomiast, jako pierwotna społeczna potrzeba człowieka, dostarcza nie tylko wiedzy historycznej, psychologicznej czy socjologicznej na temat relacji człowieka i natury, ale uczestniczy w jej budowaniu inspirując i dając do myślenia.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej