W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Projekcja filmów "Serce Amosa Kleina" i " Palestyński niewolnik mojego ojca"

Projekcja filmów "Serce Amosa Kleina" i " Palestyński niewolnik mojego ojca"
Data rozpoczęcia 2009-11-10
Godzina rozpoczęcia 18:10
Kategoria Projekcja filmowa

Serce Amosa Kleina
Izrael/Francja/Holandia/Dania, 2008
reżyseria: Michal and Uri Kranot
animowany, 15 min.
Film ukazuje dzieje Amosa Kleina, od końca do początku, nawiązując do punktów zwrotnych w izraelskiej kulturze i historii. Postać Amosa Kleina, choć fikcyjna, stanowi archetyp osoby skorumpowanej przez władzę. Jako dziecko musi podporządkować się rygorom wojskowego drylu, dorastając traci swoje słabości, a wraz z nimi i współczujące serce. Działania i wybory podejmowane przez Amosa Kleina określają nie tylko jego charakter, ale też społeczeństwo, które go ukształtowało. Ten film jest alegorią utraty niewinności i umiejętności współodczuwania.


Palestyński niewolnik mojego ojca
Szwecja/Izrael, 2007
reżyseria: Nathanel Goldman Amirav, Uri Appenzeller
dokumentalny, 52 min.
Bardzo osobisty i prywatny dokument o tym, jak konflikt izraelsko-palestyński wkracza w prozaiczne sytuacje codziennego życia. Młody żydowski filmowiec, Nataniel, zamieszkał na rok u ojca w Jerozolimie, by studiować sztukę filmową na Uniwersytecie Hebrajskim. Jego ojciec jest izraelskim profesorem nauk politycznych i weteranem działań na rzecz pokoju. W czasie pobytu u niego Nataniel poznaje Morada, młodego robotnika z Zachodniego Brzegu, który nielegalnie pracuje w ogrodzie ojca. Między młodzieńcami zawiązuje się przyjaźń. Młody filmowiec sprzecza się z ojcem o przeciwstawianie przezeń spraw osobistych i kwestii politycznych. Namawia go, by pomógł Moradowi. Ale sytuacja polityczna nie pozwala na wyjście z ról okupanta i okupowanego. Film pokazuje emocjonalne i moralne sedno konfliktu, zachowując bardzo osobisty i realistyczny punkt widzenia.


Wstęp wolny