W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Projekcja filmu „Bez znieczulenia”

Projekcja filmu „Bez znieczulenia”
Data rozpoczęcia 2013-02-04
Godzina rozpoczęcia 18:00
Kategoria Film

Polska 1978 / 125’ / bez ograniczeń
Film z angielskimi napisami
Reżyseria: Andrzej Wajda
Scenariusz: Agnieszka Holland, Andrzej Wajda
Obsada: Zbigniew Zapasiewicz, Ewa Dałkowska, Andrzej Seweryn, Krystyna Janda, Roman Wilhelmi, Emilia Krakowska, Kazimierz Kaczor, Magda Teresa Wójcik, Jerzy Stuhr

Jeden z najważniejszych tytułów Kina Moralnego Niepokoju jest w gruncie rzeczy subtelnym dramatem psychologicznym. Nie rezygnując z satyrycznego przedstawienia rzeczywistości politycznej, w której narażenie się władzy skazuje na śmierć cywilną (i nie tylko) wybitnego dziennikarza, Wajda zbudował precyzyjny portret człowieka w matni, walczącego z niewidzialnym, nieubłaganym przeciwnikiem.
Magdalena Sendecka, kurator programu filmowego w Teatrze Starym

Prowadziłem tę historię raczej w stronę tragicznego zakończenia. Ale ciągle dyskutowaliśmy z przyjaciółmi czy pojednanie jest możliwe. Gorzkie, delikatne, kruche, ale jednak pojednanie. I wtedy zdarzyła się rzecz ciekawa. To była przedostatnia scena filmu. Korytarz w Sądzie pełen ludzi bardzo zajętych, bardzo niespokojnych. Myślałem, że w tym tłumie pogodzenie się moich bohaterów byłoby jednak możliwe. Wbrew wszystkiemu ten ohydny proces mógł był ich zbliżyć. Poprosiłem Zbigniewa Zapasiewicza, by przeszedł tym zapchanym korytarzem. Ewa Dałkowska miała iść za nim. Na końcu, gdzieś daleko, mieli zrobić jakiś przyjazny gest i wyjść już z Sądu razem… Zapasiewicz ruszył pierwszy. Przyglądałem się z radością jak za oknami wyszło słońce – to była piękna scena, korytarz z niespodziewanym promieniem słońca… Poprosiłem Dałkowską, żeby szybko poszła za filmowym mężem. Ruszyła, ale ku memu zdumieniu Zapasiewicz szedł coraz prędzej, aż zniknął na końcu korytarza. Nie zrobił też żadnego gestu pojednania. Powiedział potem: „To byłoby fałszywe. Po tym wszystkim pojednanie nie jest możliwe”.
Pierwszy raz w mojej długiej karierze aktor nie posłuchał moich wskazówek. Zrozumiałem, że muszę mu zaufać . Zbigniew Zapasiewicz doskonale zrozumiał tę postać i oddał jej siebie razem z całą swoją inteligencją aktorską, którą tak podziwiam we wszystkich jego rolach.
Andrzej Wajda Wajda. Filmy. WAiF Warszawa 1996

Bilety: normalne: 10 zł, ulgowe: 8 zł.
Godziny otwarcia kasy teatru: poniedziałek i czwartek 10.00 - 16.00; wtorek, środa i piątek 10.00 - 18.00; oraz na godzinę przed każdym wydarzeniem. Wejście do kasy od ulicy Dominikańskiej. Tel: 81 466 59 25; info@teatrstary.eu