W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Projekcja filmu "Control"

Data rozpoczęcia 2008-06-28
Godzina rozpoczęcia 17:45
Miejsce ACK "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
Kategoria Projekcja filmowa

"Control", Australia, USA, Japonia, Wielka Brytania 2007, 80 min, reż.:Anton Corbijn, scen. (na podstawie książki Deborah Curtis): Matt Greenhalgh, zdj.: Martin Ruhe, muz.: Joy Division, New Order
w.: Sam Riley, Samantha Morton, Craig Parkinson, Joe Anderson, Nigel Harris
Film opowiada o życiu i śmierci Iana Curtisa, wokalisty Joy Division, legendarnej grupy rockowej grającej muzykę klasyfikowaną jako post-punk. Curtis rozdarty pomiędzy życiem rodzinnym, rosnącą sławą oraz miłością do innej kobiety popełnił samobójstwo 18 maja 1980 roku w wieku 23 lat, w przeddzień pierwszego tournee Joy Division po Stanach Zjednoczonych. Nie zdając sobie z tego sprawy, Ian Curtis zmienił oblicze muzyki rockowej.

Recenzja

Ostatnia sekwencja filmu to obraz czarnego dymu unoszącego się nad krematorium w Macclesfield, z offu słyszymy przejmujące "Atmosphere". Teledysk do tego utworu, będący jednocześnie swoistym hołdem dla tragicznie zmarłego wokalisty, zrealizował w 1988 roku Anton Corbijn - fotograf i twórca wideoklipów, współpracujący z takimi wykonawcami jak Depeche Mode, Nick Cave czy Tom Waits. "Control", opowieść o Ianie Curtisie i Joy Division, to pierwszy pełnometrażowy film fabularny pięćdziesięcioletniego Holendra. Podstawą scenariusza stała się biografia Curtisa, napisana przez jego żonę Debbie. W "Control" osobista historia Iana - jego rozdarcie między żoną a kochanką, choroby i postępująca depresja - wpisana jest w historię zespołu Joy Division i manchesterskiej sceny muzycznej końca lat 70. ubiegłego stulecia.

Corbijn pokazuje siedem ostatnich lat życia Curtisa: od czasów licealnych w robotniczym miasteczku (akcja zaczyna się w 1973 roku) do samobójczej śmierci w przeddzień amerykańskiego tournée zespołu. Iana poznajemy jako zbuntowanego nastolatka kontestującego rzeczywistość poprzez muzykę (pierwszą nazwę zespołu, Warsaw, zainspirował tytuł utworu Davida Bowie) i poezję, zakochanego młodzieńczym, romantycznym uczuciem w Debbie. Jednak niemal od początku zauważalne jest pęknięcie tej postaci: z jednej strony dążenie do ślubu i etat w urzędzie pracy; z drugiej - pisanie wierszy i realizacja własnych pasji muzycznych. Wizerunek Joy Division - zespołu, który w ciągu swojej zaledwie trzyletniej kariery stał się legendą mrocznego post-punka - w dużej mierze został ukształtowany przez osobowość i teksty frontmana. Lecz rosnąca popularność grupy zbiegła się z coraz bardziej męczącymi atakami epilepsji Curtisa, leki pogłębiały jego depresję, a próba dokonania wyboru między nową miłością a rodziną, za którą czuł się odpowiedzialny, dodatkowo nasilała poczucie zagubienia i izolacji. Wyniszczony fizycznie i psychicznie Ian powiesił się 18 maja 1980 roku, mając 23 lata.

Najważniejsze wydarzenia cykliczne