W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Projekcja filmu "Hugo i jego wynalazek" w ramach cyklu Miasto Movie

Projekcja filmu "Hugo i jego wynalazek" w ramach cyklu Miasto Movie
Data rozpoczęcia 2013-02-27
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5A
Kategoria Film

Reż. Martin Scorsese, czas 127’, 2011 r.

Hugo i jego wynalazek - nagrodzony pięcioma Oskarami hołd wielkiego reżysera, oddany dawnemu kinu oraz osobie genialnego Georgesa Meliesa - jednego z ojców sztuki filmowej. Akcja najnowszego dzieła Scorsese osadzona jest w Paryżu, a ściślej rzecz ujmując na dworcu kolejowym, w podziemiach którego ukrywa się tytułowy Hugo. Za kanwę scenariusza posłużyła powieść Briana Selznicka – „Wynalazek Hugona Cabreta”, a jego autorem został John Logan (odpowiedzialny m. in. za takie hity jak „Gladiator” czy najnowsze przygody Jamesa Bonda „Skyfall”).

Główny bohater musi stawić czoła wielu przeciwnościom i niebezpieczeństwom zanim odkryje prawdę o samym sobie oraz rozwikła zagadkę swojego ojca. Scorsese wyraźnie daje widzowi do zrozumienia, jak tęskni dziś za dawnym kinem, jego magią i fantazją, a także pewną ulotnością filmowego przeżycia. Autor wskrzesza raz jeszcze dawny świat, wraz z jedną z jego ikon - legendarnym pionierem X muzy, Georgesem Meliesem (tu kreowanym przez Bena Kingsleya). Mamy zatem na ekranie wszystkie, niezbędne elementy wielkomiejskiej baśni - magiczny Paryż, wielką przygodę oraz nostalgiczną podróż do źródeł kinematografii, a wszystko to podane z gracją, smakiem i w stylu godnym mistrza. Przygody młodych bohaterów są niezwykle wciągające, akcja rozwija się dynamicznie, a przesłanie jest uniwersalne.
Warto więc cofnąć się nieco w czasie, by wraz z Martinem Scorsese i jego bohaterami przeżyć tą paryską historię.

Film jest prezentowany w ramach cyklu Miasto Movie #2 - Wielkomiejska baśń
Kino od dnia swoich narodzin było specyficzną sztuką opowiadania historii. Przyciągało i fascynowało ludzi ruchomymi obrazami. Legendarny „Wjazd pociągu na stację w Ciotat” autorstwa braci Lumiere wywołał szok ale i ogromne zaciekawienie widowni. Był to schyłek XIX wieku a zarazem początek pięknej historii filmu. Chwilę później świat poznał wielkiego maga i wizjonera kina - Georgesa Melisa. Jego fantastyczne opowieści, odrealnione i niesamowite historie można śmiało uznać za przykład pierwszych filmowych baśni. Do kanonu weszły takie dzieła jak: „Podróż na księżyc”, „400 diabelskich żartów”, „Zdobycie bieguna” czy „Podróż do krainy niemożliwości”, a z licznych pomysłów artysty do dziś czerpią twórcy nam współcześni. Filmowa baśń natomiast znalazła swoje stałe miejsce pośród innych gatunków. Można powiedzieć, że  w dzisiejszym popkulturowym kinie przeżywa wręcz prawdziwy renesans. Każdego roku na ekrany wchodzą produkcje oparte na baśniowych motywach, czasem w ujęciu klasycznym, czasem przemieszane z ikonografią komiksową lub zapożyczoną z gier komputerowych.

W tym nurcie funkcjonuje również tzw. „baśń wielkomiejska” czyli opowieść osnuta na miejskiej legendzie lub posiadająca rozpoznawalne elementy magiczne bądź fantastyczne. Akcja wybranych przez nas filmów osadzona jest w przestrzeni miejskiej (czasem miasta realnego jak np. Nowy York w filmie „Fisher King”, czasem fikcyjnego jak choćby w „Mieście zaginionych dzieci”), przesłanie natomiast, jak to zwykle w baśniach, pozostaje uniwersalne i czytelne. Ciekawą kategorią w tym przypadku są tzw. „Urban Legends” - czyli legendy miejskie, bardzo chętnie wykorzystywane przez scenarzystów filmowych. Do kultowych można zaliczyć już mity o aligatorach grasujących w kanałach Nowego Yorku czy nasze czarne wołgi porywające małe dzieci z ulic miast. Każde miasto ma swoją własną opowieść i wiele z nich znalazło już drogę na duży ekran. W nadchodzącej odsłonie Miasto Movie postaramy się zaprezentować Państwu kilka ciekawych przykładów takich właśnie obrazów. Miasto będzie zatem scenerią niezwykłych wydarzeń, niesamowitych historii, wielkich wzruszeń i miejmy nadzieję, triumfu dobra nad złem.  

O Cyklu Miasto Movie:
Dajemy głos miastu. Zapraszamy na cykl pokazów filmowych, gdzie miasto jest tłem, ale i bohaterem, przestrzenią do życia i scenerią filmowych historii, cichym świadkiem kameralnych opowieści oraz aktywnym uczestnikiem kinowego zgiełku. Miejscem gdzie bezustannie przenikają się ludzkie problemy i dramaty, ale też wielkie nadzieje, marzenia i triumfy.

Miasto mówi u nas w wielu językach – obrazu, dźwięku, opowiadanej historii… językiem Terry’ego Gilliama, Federico Felliniego, Jima Jarmusha czy Wong Kar Waia.
Miasto w naszych pokazach ma wiele twarzy, bywa piękne, groźne, radosne, melancholijne, ale zawsze ciekawe i mające swoją opowieść.
Pokazy filmowe ułożone zostały w cykle tematyczne prezentujące różnorodne obszary związane z funkcjonowaniem miast oraz życiem ich mieszkańców. Seansom towarzyszą prelekcje oraz spotkania dyskusyjne.
Przygotowanie cyklu: Agnieszka Wojciechowska, Rafał Chwała

Uwaga! Pokazy filmowe z cyklu Miasto Movie obywać się będą w nowej siedzibie Warsztatów Kultury przy ul. Grodzkiej 5.

Wstęp wolny.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej