W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Projekcja filmu "Opowieści z metra " w ramach cyklu Miasto Movie

Projekcja filmu "Opowieści z metra " w ramach cyklu Miasto Movie
Data rozpoczęcia 2013-02-20
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5A
Kategoria Film

Reż. Ewan McGregor, Bob Hoskins, Jude Law, Stephan Hopkins, Amy Jenkins, Armando Iannucci, Gaby Dellal, Charles McDougall, Menhaj Huda, czas 89’, 1999 r.

Opowieści z metra – w oryginale „Tube tales” - to zbiór fascynujących etiud filmowych w których, poza uznanymi reżyserami, jak choćby Stephan Hopkins, za kamerą stanęli wybitni, brytyjscy aktorzy - m. in.: Ewan McGregor, Bob Hopkins czy Jude Law. Wspólny mianownik stanowi tu przestrzeń londyńskiego metra, a całość utrzymana jest w nieco groteskowej, bajkowo-surrealistycznej konwencji opowieści z dreszczykiem.

Mamy więc całą galerię barwnych postaci, nieprawdopodobne zbiegi okoliczności, tajemnicze historie i wszystko to, co może spotkać przypadkowego bohatera podróżującego podziemną kolejką. A spotkać go może bardzo wiele, jak zdają się nas przekonać twórcy filmu.
Bardzo ciekawa jest już sama geneza „Opowieści z metra”. W 1998 roku producenci ogłosili konkurs na najciekawsze zdarzenia jakie przytrafiły się mieszkańcom miasta w metrze. Przyszło ponad 3000 zgłoszeń i to właśnie spośród nich autorzy dzieła wybrali dziewięć, ich zdaniem, najciekawszych. Poznajemy zatem losy dealera narkotykowego, młodych yuppie jadących na imprezę, pięknej kobiety, która zawładnie wyobraźnią wszystkich pasażerów, czy młodego, samotnego muzyka. Każda z nowel jest inna, każda też ma swój urok i styl. Raz jest strasznie, raz zabawnie, a niekiedy nawet wzruszająco.
Zapraszamy zatem do podziemnego Londynu, swoistego „miasta pod miastem”, gdzie też toczy się wielkomiejskie życie.

Film jest prezentowany w ramach cyklu Miasto Movie #2 - Wielkomiejska baśń
Kino od dnia swoich narodzin było specyficzną sztuką opowiadania historii. Przyciągało i fascynowało ludzi ruchomymi obrazami. Legendarny „Wjazd pociągu na stację w Ciotat” autorstwa braci Lumiere wywołał szok ale i ogromne zaciekawienie widowni. Był to schyłek XIX wieku a zarazem początek pięknej historii filmu. Chwilę później świat poznał wielkiego maga i wizjonera kina - Georgesa Melisa. Jego fantastyczne opowieści, odrealnione i niesamowite historie można śmiało uznać za przykład pierwszych filmowych baśni. Do kanonu weszły takie dzieła jak: „Podróż na księżyc”, „400 diabelskich żartów”, „Zdobycie bieguna” czy „Podróż do krainy niemożliwości”, a z licznych pomysłów artysty do dziś czerpią twórcy nam współcześni. Filmowa baśń natomiast znalazła swoje stałe miejsce pośród innych gatunków. Można powiedzieć, że  w dzisiejszym popkulturowym kinie przeżywa wręcz prawdziwy renesans. Każdego roku na ekrany wchodzą produkcje oparte na baśniowych motywach, czasem w ujęciu klasycznym, czasem przemieszane z ikonografią komiksową lub zapożyczoną z gier komputerowych.

W tym nurcie funkcjonuje również tzw. „baśń wielkomiejska” czyli opowieść osnuta na miejskiej legendzie lub posiadająca rozpoznawalne elementy magiczne bądź fantastyczne. Akcja wybranych przez nas filmów osadzona jest w przestrzeni miejskiej (czasem miasta realnego jak np. Nowy York w filmie „Fisher King”, czasem fikcyjnego jak choćby w „Mieście zaginionych dzieci”), przesłanie natomiast, jak to zwykle w baśniach, pozostaje uniwersalne i czytelne. Ciekawą kategorią w tym przypadku są tzw. „Urban Legends” - czyli legendy miejskie, bardzo chętnie wykorzystywane przez scenarzystów filmowych. Do kultowych można zaliczyć już mity o aligatorach grasujących w kanałach Nowego Yorku czy nasze czarne wołgi porywające małe dzieci z ulic miast. Każde miasto ma swoją własną opowieść i wiele z nich znalazło już drogę na duży ekran. W nadchodzącej odsłonie Miasto Movie postaramy się zaprezentować Państwu kilka ciekawych przykładów takich właśnie obrazów. Miasto będzie zatem scenerią niezwykłych wydarzeń, niesamowitych historii, wielkich wzruszeń i miejmy nadzieję, triumfu dobra nad złem.  

O Cyklu Miasto Movie:
Dajemy głos miastu. Zapraszamy na cykl pokazów filmowych, gdzie miasto jest tłem, ale i bohaterem, przestrzenią do życia i scenerią filmowych historii, cichym świadkiem kameralnych opowieści oraz aktywnym uczestnikiem kinowego zgiełku. Miejscem gdzie bezustannie przenikają się ludzkie problemy i dramaty, ale też wielkie nadzieje, marzenia i triumfy.

Miasto mówi u nas w wielu językach – obrazu, dźwięku, opowiadanej historii… językiem Terry’ego Gilliama, Federico Felliniego, Jima Jarmusha czy Wong Kar Waia.
Miasto w naszych pokazach ma wiele twarzy, bywa piękne, groźne, radosne, melancholijne, ale zawsze ciekawe i mające swoją opowieść.
Pokazy filmowe ułożone zostały w cykle tematyczne prezentujące różnorodne obszary związane z funkcjonowaniem miast oraz życiem ich mieszkańców. Seansom towarzyszą prelekcje oraz spotkania dyskusyjne.
Przygotowanie cyklu: Agnieszka Wojciechowska, Rafał Chwała

Uwaga! Pokazy filmowe z cyklu Miasto Movie obywać się będą w nowej siedzibie Warsztatów Kultury przy ul. Grodzkiej 5.

Wstęp wolny.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej