W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Projekcja zapisu wideo spektaklu: neTTheatre i Brzeski Teatr Dramatu – „Dziady. Twierdza Brześć”

Projekcja zapisu wideo spektaklu: neTTheatre i Brzeski Teatr Dramatu – „Dziady. Twierdza Brześć”
Data rozpoczęcia 2020-09-17
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce plac Litewski
Organizator Centrum Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Projekcja filmowa

Projekcja zapisu wideo spektaklu: neTTheatre i Brzeski Teatr Dramatu – „Dziady. Twierdza Brześć”. 

„Dziady” Adama Mickiewicza to część wspólnej polsko-białoruskiej historii, w której tożsamość nie jest tym, co dane, ale tym, co konstruujemy.

Spektakl „Dziady. Twierdza Brześć” był realizowany przez zespół netTheatre pod wodzą reżysera Pawła Passiniego z aktorami Brzeskiego Akademickiego Teatru Dramy. Gdy Brzeski Teatr zaprosił polskiego reżysera do współpracy, poproszono by realizacja była oparta na polskiej klasyce. Passini zaproponował „Dziady” Adama Mickiewicza. W odpowiedzi usłyszał, że to nie polska, lecz białoruska klasyka. W tym momencie stało się jasne, że udało się dotknąć ważnego punktu naszego wspólnego dziedzictwa, a wszystko co do tej pory w Polsce budowaliśmy wokół dramatu Mickiewicza, to jak go interpretowaliśmy, będzie trzeba zweryfikować, w nowym dla „Dziadów” kontekście. Nowym – gdyż jak się okazało, „Dziady”, choć klasyka, nie są szeroko znane w Białorusi, a niektóre ich części jeszcze nigdy nie były tu wystawiane.

„Dziady” Adama Mickiewicza to część wspólnej polsko-białoruskiej historii, w której tożsamość nie jest tym, co dane, ale tym, co konstruujemy. Gdzie naród jest złożonym organizmem, którego poszczególne części tworzą siatkę napięć, decydującą o tym, kim jesteśmy.

reżyseria i muzyka: Paweł Passini; dramaturg: Patrycja Dołowy; scenografia i kostiumy: Elena Lola Loli; wizualizacje: Maria Porzyc; tłumaczenie: Serge Minskevich, Siergiej Kawalou; asystent Reżysera: Grzegosz Grecas; koorynator: Marina Dashuk

Wydarzenie w ramach Festiwalu Przestrzenie Sztuki – Teatr >>>

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej