W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Projekt "IN/SIDE/OUT"
Data rozpoczęcia 2012-12-21
Data zakończenia 2013-01-21
Kategoria Instalacja

Pracownia Sztuki Zaangażowanej Społecznie Rewiry prezentuje projekt - instalację "IN/SIDE/OUT" Karola Rębisza.

Instalacja polega na rozstawieniu pięciu specjalnie zaprojektowanych obiektów, których wygląd nawiązuje do problemu wzajemnego odgrodzenia od siebie mieszkańców poszczególnych dzielnic Lublina. Miejsca instalacji to: Park Bronowice oraz Plac Litewski, a także ulice: Willowa, Dziewanny, Wyżynna.

Spotykamy się w osiedlowych sklepikach, widujemy na ulicy, w parkach, skwerach, kościołach, parkingach, urzędach, restauracjach, sądach, komisariatach, galeriach handlowych. Nasze dzieci często uczą się w tych samych szkołach, uprawiają te same sporty, studiują, pracują, rodzą dzieci. Nasze psy zanieczyszczają te same płyty chodnikowe, depczemy te same trawniki, razem gromadzimy śmieci. Mamy tą samą infrastrukturę wodną, gazową, używamy tej samej energii elektrycznej.

Żyjemy obok siebie, niczym się nie różniąc. Mieszkamy jednak na innych osiedlach odgrodzeni od siebie barierami, zazdroszcząc sobie nawzajem, podglądając się, odczuwając ten sam lęk, karmiąc się tymi samymi marzeniami.
Jesteśmy jak obcy wśród swoich.

"Zamknięte osiedla" stały się znakiem współczesnej myśli urbanistycznej miasta i jego mieszkańców. Powstają najczęściej tam, gdzie istnieje konflikt społeczny, a świat zewnętrzny jawi się jako niebezpieczny, sytuując sąsiedzkość w dychotomicznej relacji My i Oni. Separacja motywowana jest często potrzebą prestiżu lub bezpieczeństwa, tworząc utopijną wizję idealnej rzeczywistości.
Ten rodzaj znaku nasuwa mi obrazy zamkniętych i strzeżonych gett, w których mieszkali i pracowali ludzie siłą zniewoleni przez ustroje, systemy, władzę, itp. Dziś bez widocznego przymusu zamykamy się na własne życzenie, pragniemy żyć w izolacji i ograniczeniu, nie rozumiejąc, iż w ten sposób jedynie pogłębiamy te problemy społeczne, które wymagają naprawy.
Karol Rębisz

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej