W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Promocja książek Anny Ptaszkowskiej

Promocja książek Anny Ptaszkowskiej
Data rozpoczęcia 2010-12-11
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Galeria Lipowa 13, ul. Lipowa 13
Kategoria Spotkanie autorskie

Spotkanie dotyczy dwóch książek Anki Ptaszkowskiej "Wierzę w wolność, ale nie nazywam się Beethoven" oraz "Grupa Zamek. Konteksty-wspomnienia-archiwalia." pod red. Małgorzaty Kitowskiej-Łysiak, Marcina Lachowskiego, Piotra Mjewskiego. Rozmowę poprowadzi Dominik Kuryłek.

Anna Ptaszkowska (urodzona w 1935 r.), jest krytyczką i historyczką sztuki,w latach 60. należała do lubelskiej grupy Zamek, była też współzałożycielką Galerii Foksal i tłumaczką między innymi "Społeczeństwa spektaklu" Guy Deborda. Była wychowanką Henryka Stażewskiego, nestora awangardy konstruktywistycznej, a zarazem skłóconą wspólniczką Tadeusza Kantora. W latach 70. w Paryżu była twórcą m.in. takich przedsięwzięć jak Galeria 1 do 36 oraz Vitrine pour l’Art Actuel. Prywatnie była żoną Edwarda Krasińskiego a potem Eustachego Kossakowskiego. W kasiążce Ptaszkowska przenosi refleksję na aktualne problemy, podważa uznane paradygmaty procesu uhistorycznienia zadaje ważkie pytania: o miejsce dla tego, co zmarginalizowane (Niemczyk w Muzeum), o rzutowanie pamięci na teraźniejszość (polemika z Wiesławem Borowskim na temat Fundacji Galerii Foksal), wreszcie o zawartą w tytule wolność.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej