W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Promocja książki Aleksandra Janty-Połczyńskiego "Wracam z Polski"

Promocja książki Aleksandra Janty-Połczyńskiego "Wracam z Polski"
Data rozpoczęcia 2013-05-23
Godzina rozpoczęcia 18:00
Kategoria Spotkanie

Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie i Instytut Literacki Kultura Instytut Książki zapraszają na promocję książki Aleksandra Janty- Połczyńskiego ,"Wracam z Polski" z serii "W kręgu paryskiej Kultury"O książce rozmawiać będą: Grażyna Pomian, Małgorzata Szpakowska, Iwona Hofman i Jan Pomorski. Spotkanie odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Lublina Krzysztofa Żuka z cyklu Prezydenckie Spotkania z "Kulturą".

Aleksander Stanisław Janta-Połczyński – polski prozaik, poeta, dziennikarz, publicysta, tłumacz, rotmistrz rezerwy kawalerii Wojska Polskiego, kolekcjoner, bibliofil, posiadacz wielu "białych kruków".Od 20 września 1926 do 24 kwietnia 1927 pełnił służbę w Dywizjonie Szkolnym Podchorążych Rezerwy Kawalerii w Grudziądzu, a następnie odbył praktykę w 15 Pułku Ułanów Poznańskich. Mianowany podporucznikiem ze starszeństwem z 1 stycznia 1931 w korpusie oficerów rezerwy kawalerii. W 1934 był oficerem rezerwy 7 Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich. W kampanii francuskiej 1940 był oficerem Oddziału I Sztabu 1 Dywizji Grenadierów. Następnie działał we francuskim ruchu oporu, a później był korespondentem wojennym w 1 Dywizji Pancernej. Współpracował z czasopismem Polska Walcząca, w którym wypowiadał się aktywnie na temat losów polskich jeńców (pisząc również pod pseudonimem Jacek Lis)Po II wojnie światowej przebywał na emigracji w Niemczech, Francji, Anglii, następnie osiedlił się w Nowym Jorku. Współpracował z paryską Kulturą Jerzego Giedroycia jako korespondent z USA. W 1975 r. jego prochy sprowadzono z USA i pochowano na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.Pierwszą jego książką wrażenia myśliwskie: „O świcie” (1928), wydał nadto nowy zbiór poezji: „Wielki Wóz” (1935), zyskał szeroki rozgłos jako śmiały podróżnik o bystrej i samodzielnej spostrzegawczości, wrażenia swe ujmuje ze świeżym i pomysłowym talentem literackim, m.in. w książkach: „Odkrycie Ameryki” (1935), „Stolica srebrnej magii” (1935, Hollywood). Wydał zbiory poezyj: „Śmierć białego słonia” (1929) i „Krzyk w cyrku” (1930), nadto wrażenia z podróży do Rosji Sowieckiej: „Wzdłuż i wszerz przez Z. S. R. R.” (1933). Jest także autorem książki 'Duch niespokojny'.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej