W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Promocja książki Doby-Nechy Cukierman „Anioł Stróż. Wspomnienia z Lublina”

Promocja książki Doby-Nechy Cukierman „Anioł Stróż. Wspomnienia z Lublina”
Data rozpoczęcia 2022-04-27
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Sala Czarna Ośrodka “Brama Grodzka - Teatr NN”, ul. Grodzka 21
Organizator Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN"
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN" zaprasza na promocję książki Doby-Nechy Cukierman „Anioł Stróż. Wspomnienia z Lublina”. W spotkaniu wezmą udział: Andrzej Jaroszyński, Piotr Sewruk, Adam Kopciowski.

Jak wyglądała społeczność żydowska w Lublinie przed wojną? Jakie było życie młodej Żydówki w czasie II wojny światowej? Jakie strategie przetrwania musiała przyjąć, aby przeżyć? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziemy w książce Doby-Nechy Cukierman „Anioł Stróż. Wspomnienia z Lublina”.

Anioł Stróż. Wspomnienia z Lublina

Doba-Necha Cukierman w swojej opowieści koncentruje się na latach 1910-1946. Wykorzystując intymny, pamiętnikarski styl opisuje życie swoje, ale również losy żydowskich rodzin Zajfsztajn i Cukierman. W jej wspomnieniach pojawiają się historie poszczególnych członków rodziny, a także opisy topografii miasta, codzienne życie Żydów w czasie I i II wojny światowej. Pozwala wejrzeć, oczami zamożnej i posiadającej dużą dozę samoświadomości kobiety, w codzienność społeczności żydowskiej, jej konflikty i codzienne problemy.

Książka wpisuje się w cykl publikacji biograficznych związanych z żydowską historią miasta spisywanych, co warto podkreślić, głównie przez kobiety: Różę Fiszman-Sznajdman, Idę Gliksztajn, Krystynę Modrzewską, Evę Eisenkeit (w opracowaniu Ester Minars), czy Nechamę Tec.

Trzeba jednak podkreślić, że wspomnienia te stanowią nie tyle spisany w czasie rzeczywistym materiał pamiętnikarski, co edycję, retrospektywne opracowanie i zebranie doświadczeń życiowych po wielu latach, w dodatku powstałe dosłownie po drugiej stronie globu — Australii. Z tego względu aktualne ich wydanie zostało opatrzone aparatem naukowym i poprzedzone wstępem Piotra Sewruka i Teresy Klimowicz. "Anioł Stróż" jest publikacją napisaną językiem bardzo osobistym, ale też bogatym w szczegóły topograficzne i faktograficzne. Przekładu książki dokonała Monika Metlerska-Colerick.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej