W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Promocja książki Muzy Młodej Polski. Życie i świat Marii, Zofii i Elizy Pareńskich

Promocja książki Muzy Młodej Polski. Życie i świat Marii, Zofii i Elizy Pareńskich
Data rozpoczęcia 2014-11-07
Godzina rozpoczęcia 17:30
Miejsce Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN", ul. Grodzka 21
Kategoria Wieczór literacki

Wydawnictwo Iskry i Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” mają przyjemność zaprosić na spotkanie autorskie z Moniką Śliwińską oraz promocję książki Muzy Młodej Polski. Życie i świat Marii, Zofii i Elizy Pareńskich.

Spotkanie poprowadzi: Agnieszka Krawiec.
Fragmenty książki przeczyta: Witold Dąbrowski.

Podczas spotkania będzie można nabyć książkę.


Monika Śliwińska (ur. 1978) – dziennikarka i redaktorka, od 2009 roku związana z nowymi mediami, współpracuje z Ośrodkiem „Brama Grodzka – Teatr NN”. Redaguje stronę o życiu i twórczości Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Książka Muzy Młodej Polski, poświęcona Zofii z Pareńskich Żeleńskiej i jej siostrom, jest kontynuacją zainteresowań autorki.

O książce
Muzy Młodej Polski. Życie i świat Marii, Zofii i Elizy Pareńskich
Trzy siostry: Maria, Zofia i Eliza Pareńskie. Trzy muzy Stanisława Wyspiańskiego. Maryna i Zosia, pod własnymi imionami, zostały sportretowane przez niego w Weselu, prapremiera dramatu w marcu 1901 roku przerodziła się w wielki skandal towarzyski w Krakowie. Wesele dało Wyspiańskiemu nieoficjalny przydomek czwartego wieszcza, a siostrom Pareńskim literacką nieśmiertelność.
Maria, Maryna, wielka miłość i muza Witolda Wojtkiewicza, portretowana także przez Wyspiańskiego, została żoną Jana Raczyńskiego, zapomnianego dzisiaj pediatry, który jako pierwszy wykazał doświadczalnie związek krzywicy z niedoborem światła słonecznego. Z trzecim mężem, Janem Grekiem, i szwagrem, Tadeuszem Boyem-Żeleńskim, zginęła w egzekucji profesorów lwowskich w pierwszych dniach niemieckiej inwazji na ZSRR.
Zofia, Fusia, Boyowa, została żoną Tadeusza Żeleńskiego. Jej portret z synem autorstwa Stanisława Wyspiańskiego jest jednym z najpiękniejszych pasteli z serii Macierzyństwo. Przyjaźniła się z mężem, choć obydwoje szukali miłości poza małżeństwem. „Dobra, rozumna i miła towarzyszka pracy” – napisał o niej Boy.
Eliza, Lizka, najmłodsza z sióstr, najmniej znana, choć najczęściej portretowana, była żoną młodopolskiego poety Edwarda Leszczyńskiego. W swoim krótkim życiu zmagała się z problemami emocjonalnymi, uzależnieniem od alkoholu i opiatów. Popełniła samobójstwo, mając trzydzieści pięć lat.
Wydawnictwo Iskry

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej