W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Promocja książki "Od folkloru do folku"

Promocja książki "Od folkloru do folku"
Data rozpoczęcia 2010-04-12
Godzina rozpoczęcia 16:00
Miejsce Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
Kategoria Spotkanie

Pismo Folkowe "Gadki z Chatki" oraz Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka" zaprasza na spotkanie z Tomaszem Rokoszem, autorem książki "Od folkloru do folku", który opowie o dzisiejszych losach tej wyjątkowej muzyki. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Kościuk, a głos
zabierze między innymi prof. Jerzy Bartmiński, prof. Jan Adamowski, Marcin Czyż - redaktor naczelny pisma.

Po spotkaniu wystąpi Orkiestry św. Mikołaja - zespół potwierdzający kondycję współczesnego folku, po występie odbędzie się potańcówka z Kapelą Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej.

Wstęp wolny

Rozprawę Tomasza Rokosza należy uznać za jedną z najsolidniejszych, najlepiej udokumentowanych prac o polskim folkloryzmie kilku ostatnich dziesięcioleci. Autor nie podąża wytartym już poznawczo tropem refleksji nad folkloryzmem, który miałby być degradacją wartości folkloru; nie powtarza sporów o jego wykładnie ideologiczne oraz socjologiczne charakterystyki, ale wypracowuje własną metodę badań, którą określiłbym mianem tekstologii folkloryzmu i w znacznie mniejszym zakresie - muzykologii folkloryzmu.

Przyznam, że do tej pory nikt na podobną skalę i z podobnym rezultatem nie prowadził u nas takich badań nad współczesnymi losami folkloru pieśniowego.

Praca Tomasza Rokosza pt. "Od folkloru do folku" stanowi dogłębną analizę jednego z najmniej rozpoznanych nurtów kultury współczesnej, który diagnozuje ważne mechanizmy ponowoczesności w jej rodzimym wydaniu. Jest to studium istotne m.in. dla opisu dominującego dziś typu kultury popularnej, zaprezentowane w zgodzie z wysokimi wymaganiami naukowego wywodu.

Z recenzji wydawniczej prof. dr. hab. Rocha Sulimy

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej