W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Promocja książki "Światła w ciemności - Sprawiedliwi wśród Narodów Świata. Relacje"

Promocja książki "Światła w ciemności - Sprawiedliwi wśród Narodów Świata. Relacje"
Data rozpoczęcia 2008-09-27
Godzina rozpoczęcia 17:30
Miejsce Trybunał Koronny, Rynek 1
Kategoria Promocja

Na książkę złożyło się 61 relacji osób (świadków i uczestników wydarzeń), mówiących o pomocy udzielanej Żydom przez Polaków. Większość historii zdarzyła się na Lubelszczyźnie w granicach dystryktu lubelskiego. Zarejestrowane zostały w latach 2003-2008. Dołączono do nich sześć relacji, nagranych w latach dziewięćdziesiątych, uzyskanych z archiwum Państwowego Muzeum na Majdanku.
Odrębną grupę stanowią historie z okolic Nowego Sącza, Przemyśla, Sokołowa Podlaskiego, okolic Stalowej Woli i z Włodzimierza Wołyńskiego. Każda z nich stanowi cenne źródło informacji na temat okupacji a przede wszystkim
poszerza nasze rozumienie uwarunkowań tego okresu, oraz motywacji, postaw, zachowań żyjących wtedy ludzi.
Na początku prac nad projektem uznaliśmy za konieczne rozszerzyć znaczenie terminu "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata", który odnosi się tylko i wyłącznie do tych, którzy otrzymali medal przyznawany przez Instytut Yad Vashem. Zatem zbieraliśmy również relacje tych, którzy medalu nie otrzymali, ale ich działania w czasie wojny wpisują się w ogólnie rozumianą pomoc Żydom. Relacji tych jest 13. Brak medalu czasem wynika z faktu, że po wojnie nie było nikogo, kto daną osobę, grupę osób, rodzinę mógł do tego odznaczenia zgłosić. Przykładem jest relacja Gabrieli
Gorzandt z Biłgoraja. Uznaliśmy, że bez tej i podobnych jej historii nasza publikacja może okazać się niepełna.
W poszukiwaniach "Sprawiedliwych" i ich krewnych pomogły nam głównie informacje pochodzące z Instytutu Yad Vashem. W trakcie podróży do wskazanych osób odkrywaliśmy innych, którzy nie były nigdzie uwzględnieni. Często rodzina informowała o dalszych krewnych, którzy też zostali odznaczeni medalem. W nagrywanych przez nas wywiadach podawali również nazwiska innych osób, które pomagały Żydom w tej samej lub sąsiedniej wiosce. Dwie osoby zgłosiły się do Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN". 54 relacje zebrane w tej publikacji pochodzą od bezpośrednich świadków wydarzeń. Wśród nich jest pięć relacji złożonych przez uratowanych Żydów. W 10 przypadkach te same historie opowiedziane są przez dwóch uczestników. Wśród relacji znalazło się również dziewięć opowiedzianych przez dzieci "Sprawiedliwych".


Ze wstępu do książki "Światła w ciemności. Sprawiedliwi wśród Narodów Świata. Relacje" pod red. Anny Dąbrowskiej.