W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Promocja książki Wiesława Aleksandra Wójcika "Sabała"

Promocja książki Wiesława Aleksandra Wójcika "Sabała"
Data rozpoczęcia 2010-02-25
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Biblioteka Wojewódzka, ul. Narutowicza 4
Kategoria Spotkanie autorskie

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, Związek Podhalan Ognisko im. Tadeusza Staicha w Lublinie oraz Tatrzański Park Narodowy zapraszają na promocję książki Wiesława Aleksandra Wójcika „Sabała”.

Spotkanie poprowadzi Wiesław Wiącek, wiceprezes Lubelskiego Ogniska Związku Podhalan.

Wiesław Aleksander Wójcik - Redaktor Naczelny rocznika „WIERCHY". Pracownik Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK i Kierownik Centralnej Biblioteki Górskiej PTTK w Krakowie.

Autor po niemal ćwierćwieczu ukończył książkę poświęconą najbardziej znanemu góralowi tatrzańskiemu – Janowi Krzeptowskiemu, zwanemu Sabałą.
Imię Sabały od przeszło stu lat odmieniane jest we wszystkich przypadkach, stało się synonimem góralskości w najczystszej formie, symbolem podhalańskiego mitu, jego postać obrosła legendą niemożliwą do oddzielenia od historycznej prawdy.
Po wielu latach poszukiwań w książce znalazło się wszystko, co Wiesławowi Aleksandrowi Wójcikowi udało się zebrać: całe jego życie – od narodzin po niejasne okoliczności śmierci, historię sabałowego kultu – jego wizerunki utrwalone aparatem fotograficznym, pędzlem, ołówkiem i rzeźbiarskim dłutem, jego echa w muzyce, scenariuszach filmowych i teatralnych, wydawnictwach naukowych i encyklopediach.

Książka liczy ponad 400 stron, zawiera wiele dziesiątków ilustracji, indeks i bibliographia sabaliana – bogate piśmiennictwo świadczące o pozycji Sabały w kulturze polskiej.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej