W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Promocja książki: „Ziemiaństwo na Lubelszczyźnie w latach 1918-1939”.

Promocja książki: „Ziemiaństwo na Lubelszczyźnie w latach 1918-1939”.
Data rozpoczęcia 2016-10-06
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Czytelnia Naukowa WBP im. H. Łopacińskiego, ul. Narutowicza 4
Udział Bezpłatny

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego zaprasza na promocję książki dr Anety Bąk-Pituchy „Ziemiaństwo na Lubelszczyźnie w latach 1918-1939”.
Słowo o książce – prof. dr hab. Ewa Maj. Spotkanie poprowadzi Ewa Hadrian.

Aneta Bąk-Pitucha – doktor nauk humanistycznych, politolog, wykładowca Wyższej Szkoły Stosunków Międzynarodowych i Komunikacji Społecznej w Chełmie. Absolwentka Wydziału Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Zainteresowania badawcze autorki oscylują wokół kultury polskiego ziemiaństwa, a także myśli politycznej osób wywodzących się ze środowiska ziemiańskiego oraz tematyki z zakresu administracji publicznej, z uwzględnieniem samorządu terytorialnego; jest autorką licznych artykułów naukowych z tego zakresu. Należy do Ludowego Towarzystwa Naukowo-Kulturalnego oraz Polskiego Towarzystwa nauk Politycznych.

[…] Opracowanie stanowi próbę syntetycznego ukazania podstawowych kierunków aktywności ziemian Lubelszczyzny w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Poszukując genezy części zjawisk autorka sięgała niekiedy do lat wcześniejszych, co pozwalało wskazać na ciągłość analizowanych procesów, czy też ukazać ich głębsze uwarunkowania historyczne. […] Praca posiada niewątpliwe walory poznawcze, przybliża postaci, rodziny znane ze swego zaangażowania w życiu publicznym, ale tez osoby mniej znane, działające w wymiarze lokalnym, wzbogacając tym samym obraz aktywności ziemian lubelskich. Zawarto w niej różnorodne wątki tematyczne, pozwalające na poszerzenie, pogłębienie wiedzy o dziejach warstw społecznych na Lubelszczyźnie. […] Książka jest skierowana do środowiska naukowego, do studentów kierunków humanistycznych, a także do osób zainteresowanych dziejami lokalnymi, przeszłością małej Ojczyzny […].
prof. dr hab. Alicja Wójcik

Wstęp wolny.