W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Promocja projektu "Tajne nauczanie. Cisi bohaterowie"

Promocja projektu "Tajne nauczanie. Cisi bohaterowie"
Data rozpoczęcia 2018-10-15
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Sala Czarna, Brama Grodzka, ul. Grodzka 21
Organizator Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN"
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

Projekt, poprzez wspomnienia świadków historii oraz dokumenty i fotografie, ukazuje cichych bohaterów okresu okupacji - nauczycieli tajnego nauczania na Lubelszczyźnie. Członkowie Tajnej Organizacji Nauczycielskiej, ryzykując własne życie, stworzyli konspiracyjny system nauczania, kształcąc i wychowując młodzież w duchu patriotycznym. Projekt dofinansowany jest z Muzeum Historii Polski w ramach programu "Patriotyzm Jutra".

OPIS FOTOGRAFII ARCHIWALNEJ: Na fotografii znajdują się uczniowie tajnego kompletu prowadzonego przez profesor Chałubińską. Zdjęcie zostało wykonane w Kiełczewicach w 1943 roku. Na zdjęciu z lewej strony jest Janina Mally - kierowniczka kompletu, w środku profesor Chałubińska, wśród pozostałych dwoje lub troje, to uczniowie tajnych kompletów. Zdjęcie zostało wykonane w 1943 roku.

 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej