W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Promocja Przewodnika Wirtualnego po Kaplicy Trójcy Świętej

Promocja Przewodnika Wirtualnego po Kaplicy Trójcy Świętej
Data rozpoczęcia 2012-12-06
Godzina rozpoczęcia 19:00
Kategoria Spotkanie

Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin” zaprasza na spotkanie z Barłomiejem Bułtowiczem – promocja Przewodnika Wirtualnego po Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim.

Gotycka Kaplica Trójcy Świętej powstała w drugiej połowie XIV w. Przez stulecia pełniła funkcję kaplicy królewskiej. W latach 1416 - 1418 na polecenie króla Władysława Jagiełły malarze ruscy pokryli wnętrze kaplic freskami bizantyńsko - ruskimi. Kościół zamkowy był świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych, m. in. Unii Lubelskiej w 1569 r. W bliżej nieokreślonym czasie bezcenne malowidła zostały zakryte tynkiem a świątynia w pierwszej ćwierci XIX w. stała się kaplicą więzienną. Odkrycie fresków w 1899 r. rozpoczęło wieloletnią i skomplikowaną konserwację zabytku, która trwała z przerwami do 1997 r. W roku 2007 miasto Lublin zostało wpisane na Listę Dziedzictwa Europejskiego ze względu m. in. na rangę kaplicy. Kaplica Trójcy Świętej jest najcenniejszym obiektem w zespole wzgórza zamkowego i wielką atrakcją dla znawców i miłośników historii.

Wstęp wolny