W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Przedpremierowy pokaz Animacji Legend Lubelskich oraz koncert Ani Brody

Data rozpoczęcia 2013-06-19
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN", ul. Grodzka 21
Kategoria Wydarzenie

Przedpremierowy pokaz Animacji Legend Lubelskich z udziałem twórców. Podczas tegorocznej edycji projektu na warsztatach edukacyjno-artystycznych dzieci i młodzież przygotowały dwie animacje: „Legenda o Lubelskim Żmiju” reżyserowana przez Karolinę Józwik i „Legenda o Aniele Zapomnienia” w reżyserii Joanny Polak.

Muzykę do obu animacji skomponowała i zagrała Ania Broda. Na koncercie będzie można usłyszeć aranżacje wierszy Danuty Wawiłow, Doroty Gellner, Natalii Usenko i Józefa Czechowicza.


Legenda o lubelskim Żmiju, która dotąd nie funkcjonowała jako jednolita forma literacka, została wydobyta z kilku odrębnych tekstów i złożona w jedną opowieść przez Tomasza Pietrasiewicza. Najważniejszymi materiałami do zbudowania tej historii były etymologia nazwy Żmigród, która dawniej odnosiła się do całego wzgórza – a z czasem zaczęto nią określać tylko wąską i krótką ulicę – oraz informacja z artykułu Henryka Gawareckiego o gigantycznych kościach odkopanych podczas prac przy budowie kościoła seminaryjnego w Lublinie.

Legenda o Aniele Zapomnienia to zanotowana przez Majera Szapiro chasydzka opowieść
o legendarnych czynach lubelskiego rabina Salomona Lurii.

Najważniejsze wydarzenia cykliczne