W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Przedstawienie Grupy Chwilowej "Album rodzinny"

Przedstawienie Grupy Chwilowej "Album rodzinny"
Data rozpoczęcia 2014-03-29
Godzina rozpoczęcia 20:00
Miejsce Restauracja Hades Szeroka, ul. Grodzka 21
Kategoria Przedstawienie

Album rodzinny to przedstawienie teatru Grupa Chwilowa, które prezentują Marek Andrzejewski, Krzysztof Borowiec, Łukasz Jemioła i Jan Kondrak.

Historia albumu sięga końca lat 70, kiedy to Krzysztof Borowiec natrafił na wiersze Michała Bronisława Jagiełły wydane pod pseudonimem Michał Liniewski. Napisane dziecięcym pismem wiersze to komentarze do fotografii oglądanych oczyma wyobraźni. W prosty i wzruszający sposób uwieczniły historię rodzin, przyjaciół, znajomych i całych miast, zderzonych z wojenną rzeczywistością. Krzysztof Borowiec odnalazł poemat w podziemnym miesięczniku Puls, wyciął go i strona po stronie wkleił na czarne karty drewnianego albumu po zdjęciach. Jak sam twierdzi, tak rozpoczęła się odyseja albumu. Wiersze były czytane przy okazji spotkań towarzyskich, pogawędek w cztery oczy, na trzeźwo i nie. Borowiec czytał je swojej mamie, cioci Zosi z Wilna, przyjaciołom z Rosji, z Ukrainy a także z Izraela. Następnie album zniknął, zapomniany wśród książek w biblioteczce, żeby po jakimś czasie odnaleźć się na nowo.

Nic by się nie zmieniło, gdyby nie pragnienie, żeby udostępnić Album rodzinny jak najszerszej grupie odbiorców. Po 20 latach pojawił się pomysł na inscenizację. Borowiec wyobraził sobie, że powinno to być przedstawienie wędrowne, tak jak jego przesiedlani bohaterowie, że powinno odbywać się wyłącznie w miejscach gdzie przecina się przestrzeń prywatna i publiczna, czyli w knajpach oraz że musi być w całości zaśpiewane i to przez ludzi, którzy sami piszą swoje teksty i muzykę. Borowiec znalazł ich w osobach Igora Jaszczuka, Marka Andrzejewskiego, Jana Kondraka i Vidasa Svagżdysa. Tak powstał Album rodzinny, który był prezentowany kilkadziesiąt razy w różnych miejscach naszego kraju. Po czym, tak jak w przypadku albumu w drewnianych okładkach, odszedł w zapomnienie a każdy z twórców wrócił do swojego życia.

Dziś, po upływie kilkunastu lat, współtwórcy powracają do Albumu rodzinnego. Marek Andrzejewski, Krzysztof Borowiec, Łukasz Jemioła i Jan Kondrak zapraszają na prezentację Albumu rodzinnego.

Stworzona została nowa, odrębna, jakość, której siłą jest poruszenie najpiękniejszych strun w człowieku. Album rodzinny chwyta za gardło i długo, długo trzyma. Sprawia, że człowiek na świat zaczyna patrzeć inaczej, że objawiają mu się nowe wartości, sense, cele.
Andrzej Molik, „Kurier Lubelski”

Spektakl ten stał się moją prywatną rozmową z czasami i miejscami, które znam tylko z książek, albumów i opowieści spotkanych w różnych sytuacjach ludzi.
Ewa Grochowska, „Na Przykład”

„W spójnej muzycznie strukturze sentymentalnej opowieści pojawiają się seircoszczypatielnyje tony rosyjskiego romansu, wigor pieśni marszowej i ekstatyczne frazy o chasydzkim rodowodzie.
Mirosław Haponiuk, „Gazeta w Lublinie”

Bilety: cena 40 zł, w sprzedaży od 21 marca w restauracji Hades Szeroka.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej