W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Przenikanie miasta i natury – praktyki artystyczne ǀ Wykład Anieli Mroczek

Przenikanie miasta i natury – praktyki artystyczne ǀ Wykład Anieli Mroczek
Data rozpoczęcia 2021-10-28
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa, II piętro
Organizator Warsztaty Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Wykład

Jeśli chcesz poznać projekty i akcje artystyczne, które łączy refleksja nad przenikaniem się struktury miasta i natury weź udział w spotkaniu z Anielą Mroczek!

Niektóre z działań artystycznych w praktyczny, fizyczny sposób włączają elementy inspirowane przyrodą w miejską przestrzeń, inne zaś poddają analizie idee miasta i natury szukając punktów styku oraz możliwości ich harmonijnej koegzystencji. Jako przykłady takich praktyk można przywołać m.in. Amplifikacja natury grupy CENTRALA, Izy Tarasewicz, Jacka Damięckiego i Anny Ptak, prace Joanny Rajkowskiej, Teresy Murak, Josepha Beuysa, Agnieszki Brzeżańskiej, Michelle Stuart czy też architektoniczne realizacje wybrane na wystawę Cosmowoman – Places as Constellations. Dodatkowo cofniemy się do lat 70. i przypomnimy niektóre działania i rozważania artystów oraz teoretyków zajmujących się przestrzenią publiczną i ekologią. Zastanowimy się jak zmieniło się nasze, mieszkańców miast oraz artystów, postrzeganie miasta i przyrody.

Aniela Mroczek – historyczka sztuki, interesuje się antropologicznym wymiarem sztuki, relacjami między kontekstem społecznym i politycznym a działaniami artystycznymi.

Sztuka/Miasto/Natura to seria wykładów, spotkań, prezentacji organizowanych przez Warsztaty Kultury w Lublinie, która ma prowokować do innego spojrzenia na zieloną przestrzeń miasta, jej funkcje, potrzeby i cele. Uczestnicy będą się zastanawiać nad miastem jako takim, jego zobowiązaniami wobec mieszkańców i na odwrót, odpowiedzialnością, jaką mieszkańcy mają wobec przestrzeni, w której żyją. Współczesne miasta dynamicznie się zmieniają, a kierunek tego rozwoju określa warunki naszej codzienności. Sztuka natomiast, jako pierwotna społeczna potrzeba człowieka, dostarcza nie tylko wiedzy historycznej, psychologicznej czy socjologicznej na temat relacji człowieka i natury, ale uczestniczy w jej budowaniu inspirując i dając do myślenia.