W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Prześniona rewolucja czy rysa na tafli – Andrzej Leder

Prześniona rewolucja czy rysa na tafli – Andrzej Leder
Data rozpoczęcia 2017-05-24
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12
Organizator Centrum Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Debata

Debata skoncentruje się wokół pytania, czy aktualną kondycję późnej nowoczesności można opisać z perspektywy psychoanalitycznej. Andrzej Leder — filozof kultury i psychoterapeuta — w swojej najnowszej książce „Rysa na tafli” próbuje ująć historię dwudziestowiecznej filozofii przez pryzmat pojęcia traumy. W tym kontekście powstaje pytanie, do jakiego stopnia trauma paraliżuje rozwój wolnościowej świadomości; w jakim zaś stopniu go pobudza. A może kolejne kryzysy, wstrząsy i szoki kulturowe więżą nas w polu aporii: w bezwyjściowej przestrzeni impulsów tyleż inspirujących, co obezwładniających? W związku z tym powstaje pytanie kluczowe: jak polityzować traumę — np. tę „prześnioną” — i dzięki polityzacji wychodzić z sytuacji pozornie bezwyjściowych?

prowadzenie: Tomasz Kozak, Piotr Pękala

Aporia: Czy polityka nas wyzwoli?

Aporią nazywamy specyficzny problem: z jednej strony nieusuwalny, z drugiej — nie dający się rozwiązać (przynajmniej z pozoru). Stan aporetyczny może oznaczać ugrzęźnięcie — pojedynczego człowieka lub całej zbiorowości; społeczeństwa albo kultury — w matni nieprzezwyciężonych sprzeczności. Tu i teraz taka matnia jest horyzontem demokracji, która szamocze się w sieci równosilnych antynomii. Kultura demokratyczna grzęźnie — nie tylko w Polsce, lecz również w Europie, a szerzej w przestrzeni transatlantyckiej — na bezdrożu kształtowanym przez równoważne siły: liberalne i autorytarne, progresywne i reakcyjne.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej