W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Pszczelarstwo na Lubelszczyźnie. Rzeczpospolita Pszczelarska - spotkanie

Pszczelarstwo na Lubelszczyźnie. Rzeczpospolita Pszczelarska - spotkanie
Data rozpoczęcia 2016-11-24
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Sala Czarna, Brama Grodzka, ul. Grodzka 21
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

W Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN” odbędzie się spotkanie promujące projekt „Pszczelarstwo na Lubelszczyźnie. Nieopisana historia – Rzeczpospolita Pszczelarska”.

Pasieki od setek lat stanowią element krajobrazu kulturowego, a pszczelarstwo jest ważną częścią naszego dziedzictwa. Poprzez podjęte działania chcemy opowiedzieć m.in. o niezwykłym projekcie zapoczątkowanym przez lubelskich pszczelarzy przed II wojną światową – stworzenia z Lubelszczyzny rodzaju zagłębia pszczelarskiego – Rzeczpospolitej Pszczelarskiej, jedynego takiego kompleksu pszczelarskiego w Europie.

Portal poświęcony pszczelarstwu w naszym regionie zawierał będzie aplikację 3D – wirtualną pasiekę, w której użytkownik będzie mógł wcielić się w rolę pszczelarza i przez 12 miesięcy opiekować się pszczołami. Przygotowaliśmy również mapę pasiek Lubelszczyzny, hasła tematyczne dotyczące m.in. ludowych wierzeń o pszczołach oraz blok materiałów poświęconych Stanisławowi Jasińskiemu - nestorowi lubelskiego pszczelarstwa.

Ważną częścią naszych działań było nagrywanie wspomnień pszczelarzy i naukowców zajmujących się pszczołami, gromadzenie archiwalnych fotografii i dokumentacja fotograficzna pasiek. Udało się zebrać i opublikować prawie 1000 fragmentów relacji  (audio, wideo, tekst) oraz kilkaset fotografii dostępnych online.
 
W spotkaniu promocyjnym wezmą udział lubelscy pszczelarze oraz Bożenna Jasińska – córka Stanisława Jasińskiego.

Model 3D wirtualnej pasieki i Rzeczpospolitej Pszczelarskiej wraz z animacją przygotowują w kooperacji studia Mutated Byte oraz Poligon Studio. 
 
Partner projektu:
Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku
 
Projekt dofinansowany został przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach priorytetu „Kultura Ludowa”.