W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Recital fortepianowy: INGOLF WUNDER

Recital fortepianowy: INGOLF WUNDER
Data rozpoczęcia 2010-02-27
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie, ul. Marii Curie-Skłodowskiej 5
Kategoria Koncert

200. rocznica urodzin Fryderyka Chopina
„Fryderyk Chopin - życie zapisane dźwiękiem”
Koncert dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Fryderyk Chopin 2010 - Promesa


INGOLF WUNDER

Teresa Księska – Falger – prowadzenie koncertu
Bilety w cenie: 20 zł
Program:
F. Chopin - Rondo a’la Mazur op. 5
F. Chopin - Nokturn H-dur op. 9 nr 3
F. Chopin - Mazurki: op. 24
g-moll
C-dur
As-dur
b-moll
F. Chopin - Ballada f-moll op. 52
F. Chopin - Polonez-Fantazja As-dur op. 61
F. Chopin - Etiudy: op. 10
Ges-dur nr 5
As-dur nr 10
Etiudy: op. 25
gis-moll nr 6
cis-moll nr 7
F. Chopin - Impromptu Ges-dur op. 51
F. Chopin - Walc As-dur op. 34 nr 1
F. Chopin - Scherzo E-dur op. 54

INGOLF WUNDER
Urodził się 8 września 1985 roku w Klagenfurcie w Austrii. Pierwsze lekcje muzyki pobierał już w wieku 4 lat, a pierwszy występ muzyczny na skrzypcach odnotował w wieku 8 lat. Mimo, że osiągnął dość wysoki poziom gry na skrzypcach, kiedy miał 14 lat, za namową swojego nauczyciela, zamienić je na fortepian. Zadebiutował w tym samym roku w sali Schuberta w wiedeńskim Konzerthaus. Ewidentny sukces tego debiutu spowodował, że fortepian zastąpił skrzypce już na stałe.
Z pewnością pierwsze wrażenie jakie można odnieść słuchając jego gry, to kontemplacja i wstrzemięźliwość, z jakimi używa swojej wspaniałej techniki oraz zdolność budowania utworu jako „pejzażu rozpościerającego się przed słuchaczem". Znakomite poczucie struktury utworu, które leży u podstawy większości występów Wundera może wiązać się z jego wczesnymi doświadczeniami muzycznymi, kiedy mógł się oddawać bezgranicznie nie tylko swojej miłości do muzyki, ale również nienasyconemu apetytowi do niej. Znakomita pamięć i ciekawość muzyczna czyni go unikalnym wykonawcą, który koncentruje uwagę słuchaczy na swych interpretacjach, nawet jeśli dotyczą utworów nieznanych i trudnych w odbiorze. Jedną z jego najbardziej interesujących cech jest zdolność wyeksponowania niuansów muzycznych z jednoczesnym przeobrażeniem ich w ujednoliconą całość. Ingolf Wunder potrafi doskonale usuwać wszelkie bariery stojące między kompozytorem i słuchaczem.
Prawdziwa kariera pianisty rozpoczęła się kiedy miał 15 lat, a więc w momencie gdy zaczęły się jego intensywne występy solowe i orkiestrowe. Mimo młodego wieku koncertował już w wielu zakątkach świata m.in. wielokrotnie w Austrii, Francji, Niemczech, Chinach, Luksemburgu, Belgii, Portugalii, USA, Włoszech oraz na Cyprze i Węgrzech. Po Konkursie Chopinowskim, w którym artysta nie został zakwalifikowany do etapu finałowego polscy recenzenci okrzyknęli go jedną z największych osobowości muzycznych tegoż konkursu. Ingolf Wunder wystąpił już w Polsce z recitalami w Filharmonii Śląskiej, Krakowskiej, Podlaskiej oraz w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie. Zaprezentował się również z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „AMADEUS" w Poznaniu z okazji 60-tych urodzin jej założycielki Pani Agnieszki Duczmal.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej