W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Replika LAF: "Chwała dziwkom"

Replika LAF: "Chwała dziwkom"
Data rozpoczęcia 2012-12-17
Godzina rozpoczęcia 17:45
Miejsce ACK "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
Kategoria Film

Chwała dziwkom (whore’s glory)
reż.: Michael Glawogger
scen.: Michael Glawogger
zdj.: Wolfgang Thaler
prod.: Austria/Niemcy 2011 (119 min)

Dokumentalny film Michaela Glawoggera „Chwała dziwkom” przełamuje schematy, z jakich korzysta ogół filmów podejmujących problematykę prostytucji. Wśród bohaterek, które dzielą się przed kamerą doświadczeniami i obserwacjami, znajdują się zarówno świadome własnej zmysłowości luksusowe kurtyzany, jak i kobiety, które uprawiają swoją profesję w dzielnicach nędzy. Łączy je ta sama funkcja społeczna: dostarczycielek rozkoszy, jednak w kapitalistycznej rzeczywistości to, co oferują, stanowi tylko jeden z wielu dostępnych na rynku towarów.
Każda z trzech części filmu Glawoggera ma niezaprzeczalną wartość autonomiczną, ale o klasie reżysera świadczy przede wszystkim umiejętność odnalezienia dla nich wspólnego mianownika. Niezależnie od okoliczności, podpatrywana w filmie „Chwała dziwkom” erotyka pozostaje czysto biologiczna, pozbawiona uczuć. Austriacki reżyser z niekłamaną melancholią przekonuje, że prostytucja wypacza duchowy wymiar seksu. Swój manifestowany na ekranie cynizm traktuje więc jako maskę skrywającą romantyczną w istocie tęsknotę za miłością. Pod tym względem po raz kolejny, jak rzadko kto na kinowym ekranie, zbliża się do geniuszu prozy Houellebecqa.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej